Onkel Jonkel on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusika õppekava kolmanda ja neljanda kursuse tudengitest koosnev ansambel. Noored leidsid üksteist õpingute käigus ning tänaseks on hea koostöö viinud bändi esimese täispika albumi väljaandmiseni. Album "Kiviaeg" nägi ilmavalgust 20. aprillil 2024. Poistele on südamelähedaseks hingestatud ja tõetruu sõnum ning muusika, mis paneb jala tatsuma.
Ansambli koosseisu kuulavad: Georg Eessaar (vokaal, kitarr), Andres Rass (vokaal, kitarr), Ott-Mait Põldsepp (kitarr, vokaal), Karl-August Soonberg (bass) ja Robin Kiisholts (trummid). Ott-Mait ja Robin õpivad rütmimuusikat, Andres ja Karl-August pärimusmuusikat ja Georg helitehnoloogiat.
Küsisime ansambli liikmetelt, mis tõi neid õppima kultuuriakadeemiasse, kuidas on õpingud toetanud neid oma ansambli loomisel ja miks soovitavad nad tulla muusikat õppima just Viljandisse.
Mis tõi teid õppima TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusika õppekavale?
Viljandi linn ja muusika erialade valik. Bändi liikmed on pärit Eesti eri paigust ja Viljandi on nende kõigi keskel. Viljandi on üks ilus ja mõnus linn, kus on rõõsameelsed inimesed. See on piisavalt väike koht, et tekiks kiirelt kogukonnatunne, aga samas parajalt suur, et rahuldada kõiki vajadusi.
Lisaks on kultuuriakadeemia visiitkaardiks kõik siit koolist sirgunud muusikud.
Kuidas jõudsite ühise bändi loomiseni ja kust tuli bändi nimi?
Kultuuriakadeemias õppides saime sõpradeks ja hakkasime koos aega veetma. Leidsime kiirelt ühise tee ka muusikaliselt. Georgil olid valmis kirjutatud mõned lood ja sealt hakkas lumepall veerema. Nimi Onkel Jonkel on lihtne ja pisut tobe nimi, mis peegeldab meie endi olemust.
Kuidas on kultuuriakadeemia toetanud teid oma muusika loomisel?
Alustuseks eriala- ja ansamblitunnid, mis on ilmselgelt kasulikud muusikaliseks arenguks. Bändiga toimetamise puhul on hindamatu väärtusega muusikamaja prooviruumid ja lugude salvestamiseks stuudiod.
Miks soovitate tulla muusikat õppima just Viljandisse?
Viljandi ja kultuuriakadeemia on piisavalt väike ringkond, et leida ühiseid mõttekaaslasi ja nendega koos muusikat luua. Koolis on muusikutele väga head võimalused prooviruumide, stuudiote ja tehnika näol.
Kõige erilisem on see, millised inimesed siia kokku satuvad. Nemad annavadki Viljandi kultuuriakadeemiale oma näo ja see nägu on ilus.
Millise ühe sõnaga kirjeldaksite kultuuriakadeemiat?
Pull.
Muusika õppekava alusel õppides saad oma valdkonna tuntud professionaalide juhendamisel laiapõhjalise muusikahariduse. Selle olulised osad on nii sajanditevanune pärimusmuusika kui ka tulevikkuvaatav muusikatehnoloogia.
Sul on valida nelja eriala vahel. Need on pärimusmuusika, rütmimuusika, koolimuusika ja helitehnoloogia. Erialade lõimumine annab võimaluse valida aineid ja omandada pädevusi ka teistelt erialasuundadelt. Kõik muusika õppekava üliõpilased õpivad erialaainete kõrval pillimängu, pärimusmuusikat, ansamblimängu, rütmikat ning muusikateooriat ja -tehnoloogiat.
Muusika õppekava õppejõudude hulka kuuluvad teiste seas nt: Peedu Kass, Cätlin Mägi, Bert Prikenfeld, Taavi Paomets, Marko Mägi, Tiit Kikas, Sten-Olle Moldau, Johannes Lõhmus, Villu Talsi, Kulno Malva jpt.
Loe lähemalt SIIT.