1.–5. oktoobrini toimus esmakordselt UNESCO pärandilinn Viljandi eestvedamisel Viljandi pärandusfestival, mis kandis sõnumit „pärand parandab“. Festivali programmi kuulus rahvusvaheline konverents, õpitoad ning päranduspidu, mis ühtekokku tutvustasid vaimse kultuuripärandi nähtusi ning avasid erinevaid rahvakultuuri teadmiste vaatenurki. Loe festivali kokkuvõtet siit.
Ürituse info leiab festivali kodulehelt.
Arutelude ja ettekannete keskmes on küsimus, kuidas kultuuripärandis peituvad väärtused, teadmised ja oskused rikastavad kaasaegset elukeskkonda ning aitavad leida säästlikke lahendusi sotsiaalsetele, majanduslikele ja ökoloogilistele probleemidele.
Meistriklassid on mõeldud eelkõige käsitöö ja pärimusmuusika professionaalidele ja üliõpilastele. Eesmärk on vahetada kogemusi, sõlmida rahvusvahelisi kontakte ja algatada koostööprojekte.
Festivalile paneb hoogsa punkti suur avalik päranduspidu Viljandi spordikoolis ja Pärimusmuusika Aida ümbruses, kus saab tutvuda värvikate külalistega UNESCO käsitöö ja rahvakunsti loovlinnadest üle maailma, Eesti vaimse kultuuripärandi vägevate kandjatega, panna end proovile töötubades, saada parandusfestivalil uusi oskusi ning nautida muusikalist programmi pärimusmuusika lõikuspeol.
Linnaruumis valmivad koostöös Viljandi Kunstikooliga pärandiga seotud kunstiobjektid ja toimuvad tegevuskunsti etteasted.
Viljandi pärandusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmiliini „Inimene ja oskused“. Pärandusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja Eesti Pärimusmuusika Keskus. Festivali toetab Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024.