Autor:
Kerttu Kruusla

Visuaaltehnoloogia eriala tudeng Mihkel: „TÜ VKA on aidanud mul leida endas kunstimeelsust“

Mihkel Viinalass on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide õppekava visuaaltehnoloogia eriala tudeng, kes töötab õpingute kõrvalt valgustehnikuna ettevõttes RGB Baltic. Aastal 2024 oli Mihkel nomineeritud Eesti Muusikaettevõtluse auhindadel aasta valguskunstniku tiitlile. 

Küsisime Mihklilt, mis tõi teda õppima kultuuriakadeemiasse, kuidas toetavad õpingud teda tänasel ametikohal ja kellele soovitab Mihkel tulla õppima kultuuriakadeemiasse visuaaltehnoloogia erialale.

Image
kultuur

Mis tõi sind õppima TÜ Viljandi kultuuriakadeemiasse visuaaltehnoloogia erialale?

Leidsin valgustamise enda jaoks üpriski juhuslikult, kuid samas siiski väga teadlikult. Olen suure osa oma elust tegelenud teatriga ning vahepeal arvasin, et loogiline jätk oleks saada näitlejaks. Umbes 16-aastaselt avastasin enda jaoks valgustamise.

Sain koolis katsetada nii heli- kui ka valgustehnikaga ning kogu see maailm tundus väga põnev. Uurisin oma tuttavalt, kes töötas ühes Tallinna ööklubis valgustajana, kas saaksin talle appi minna ja vaadata, kuidas see töö käib. See hakkas mulle meeldima ning gümnaasiumi teisel aastal läksin töövarjuks valguskunstnik Rene Jõhvele, kes mind hiljem ka esimest korda päriselt tehnikafirmasse tööle võttis. Juba sellel ajal olin kultuuriakadeemiast ja visuaaltehnoloogia erialast teadlik ning ootasin pingsalt gümnaasiumi lõppu, et saaksin Viljandisse õppima minna.

Kultuuriakadeemiasse tõi mind soov omandada eriala kohta laiemaid teadmisi. Igapäevaselt selles valdkonnas töötades tunnen, et tööd tehes saab väga head praktikat, kuid kool aitab seda väga paljuski lahti mõtestada. Hakkasin juba esimesel kursusel mõistma, miks me midagi teeme. Varasemalt oli see tegemine ajendatud sellest, et nägin, kuidas teised tegid, teadmata, miks ja millepärast mõned asjad vajalikud on. Lisaks on ülikool üks oluline osa sellest, kuidas noorest kasvab täiskasvanu.

Image
kultuur

Töötad täna valgustehnikuna ettevõttes RGB Baltic. Kuidas toetavad õpingud sind tänasel ametikohal? 

Tõepoolest, töötan hetkel RGB-s, kuid tegelikkuses on tegu juba kolmanda tehnika firmaga, kus ma töötan. Lisaks RGB-le olen töötanud juba CuuClubis ja Strikkenis. TÜ VKA on aidanud mul leida endas kunstimeelsust ning laiemat teoreetilist arusaama sellest, kuidas ja miks on valgus vajalik. Hetkel töötan igapäevaselt kontsertide ja eraüritustega, kuid teatril on endiselt väga oluline koht mu elus. Olen valgusmeistrina abis ka teatril Must Kast, et teatripisik minust kuskile ei kaoks.

Kellel soovitad tulla õppima visuaaltehnoloogia erialale? Mis sulle selle eriala juures kõige rohkem meeldib?

Ma soovitaksin seda eriala tulla õppima inimesel, kes on sellega juba veidi varasemalt kokku puutunud. Samas võib alustada ka nullist puhta lehena, kuid teadmata selle töö tausta ja töömahtu võib see tunduda esialgu hirmutav.

Mulle väga meeldib selle eriala juures teoreetiline ülikooli osa. Ilmselt on see seotud ka sellega, et mulle väga meeldib õppida ja teadmisi omandada ning huvitavate üldainete näol on siin selleks hea võimalus. Kõik see aitab ka kunstnikuna paremini maailma lahti mõtestada ning aru saada endast ja ümbritsevast. Kultuuriakadeemiast rääkides ei saa üle ega ümber ka siinsetest inimestest. Sõpru kogu eluks on garanteeritud.

Image
kultuur

Millise ühe sõnaga kirjeldaksid kultuuriakadeemiat?

Ühtekuuluvus.


Etenduskunstide õppekava

Etenduskunstide õppe eesmärk on ühendada kõiki arusaamu ja oskusi, mida vajab kunstnik, kes tegutseb etenduskunstide mitmepalgelises ja kiiresti tähendusi muutvas maailmas. Sa omandad võime, et arendada valdkondadevahelist koostööd ja tegutseda väga erinevates loomingulistes meeskondades.

Spetsialiseeruda saad lavastaja, näitleja, tantsuõpetaja, visuaaltehnoloogi või tehnilise produtsendi erialale, ühtlasi saad valitud erialaga kombineerida teiste valdkondade õpet.

Õppekava vilistlased töötavad etenduskunstide loovmeeskondades, sealhulgas teatrites, stuudiotes ja haridusasutustes, andes panuse nii kunsti kui ka kogukonna arengusse.

2024. aastal toimub vastuvõtt visuaaltehnoloogi ja tehnilise produtsendi erialadele. Loe lähemalt SIIT.

Kultuuriakadeemia rakenduskõrgharidusõppesse saab avaldusi esitada 12. juuni-26. juuni ning magistriõppesse 1. veebruar-26. juuni. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
kultuur

Lõppes vastuvõtt kultuuriakadeemiasse

kultuur

Kunstide ja tehnoloogia õpetaja õppekava magistrant Peeter: „Õppima tõi mind soov olla kõrgharitud muusik“

kunst

5 põhjust, miks tulla õppima kunstide ja tehnoloogia õpetaja magistriõppekavale