Autor:
Kerttu Kruusla

Tekstiili eriala tudeng Katarina: "TÜ VKA julgustab tudengeid oma ideid ellu viima"

Katarina Tallermo on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tekstiili eriala neljanda kursuse tudeng, kes lõi õpingute käigus oma käsitööettevõtte Soe Valgus.

Enne kultuuriakadeemiasse õppima tulemist läbis Katarina põneva eneseotsingute perioodi seigeldes maailma eri paigus ja proovides kätt mitmetel ametialadel. Lisaks on ta end pidevalt täiendanud läbi erinevate kursuste, koolide ja iseseisva õppimise.

Küsisime Katarinalt, mis tõi teda õppima kultuuriakadeemiasse, kuidas sündis käsitöövalgusteid valmistav ettevõte ja kellel soovitab Katarina tulla õppima tekstiili erialale.

Image
kultuur

Mis tõi sind õppima TÜ Viljandi kultuuriakadeemiasse tekstiili erialale?

Mind juhatas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava tekstiili erialale huvi rahvarõivaste ja isetegemise vastu, mis sai alguse juba varasest lapsepõlvest. Ühel suvel kultuuriakadeemias pindpõime tehnika kursusel osaledes sain aru, et see kool on loodud just minu oskuste täiendamiseks ja unistuste täitmiseks.

Tekstiili erialale võetakse uusi tudengeid vastu üle aasta, seega kasutasin aasta pikkust ootust selleks, et ette valmistada nii end kui ka oma peret mõttega, et Viljandist saab minu teine kodu järgmiseks neljaks aastaks. Selleks kinnitasin magnetiga külmikule sisseastumise brošüüri, millel oli suurelt ja inspireerivalt kirjas: "SIIN ELABKI KULTUUR!"

Lõid õpingute käigus oma käsitööettevõtte Soe Valgus. Räägi sellest natukene lähemalt - kuidas sündis idee ja mis teeb need valgustid eriliseks?

Soe Valgus on minu TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kursusetööst välja kasvanud ettevõte, mis valmistab läbi taaskasutuse käsitöövalgusteid. Valgustid on inspireeritud esivanemate mustritest.

Lampidel on alati olnud minu jaoks eriline külgetõmme. Esimeste valgustite valmistamist sain katsetada elades Hispaanias lambimeistri juures, kel oli enda valmistatud lampide pood. Sel ajal kasutasin peamise materjalina käsitsi valmistatud taaskasutuspaberit.

Kui kultuuriakadeemia õppeaines geomeetriline ja arhailine tikand Eesti rahvakunstis, anti ülesandeks tööproovidest midagi praktilist valmistada, oli mu loomulik otsus valmistada lamp. See meeldis paljudele ja sai väga positiivse tagasiside, nii et proovisin lampi valmistada ka pärltikandi aines.

Sealt edasi sai justkui loomulikuks, et Katarina ja lambid käivad kokku. Nii sündiski Soe Valgus, kus valmivad isikupärased valgustid, mis on inspireeritud esivanemate mustritest ja sobivad nii modernsematesse kui ka traditsioonilisematesse ruumidesse.

Image
kultuur

Kuidas on kultuuriakadeemia sind oma ettevõtte loomise juures toetanud?

Kultuuriakadeemias omandatud põhjalik arusaam traditsioonilistest käsitöötehnikatest ja materjalide tundmisest on võimaldanud mul luua unikaalseid ja erilisi valgusteid. Siin pakutavad praktilised kursused ettevõtluses andsid mulle olulised tööriistad oma äri loomiseks.

Lisaks soodustab kultuuriakadeemia loovat mõtlemist, julgustades tudengeid oma ideid teoks tegema. Siin saab olla osa inspireerivast keskkonnast, kus õppejõud ja kaastudengid pakuvad alati tagasisidet ja toetust. See positiivne õhkkond andis mulle julguse oma ettevõttega alustada.

Kellel soovitad tulla õppima pärandtehnoloogia õppekava tekstiili erialale? Mis sulle selle eriala juures kõige rohkem meeldib?

Soovitan TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava tekstiili eriala neile, kel on kirg käsitöö ja tekstiilikunsti vastu, kes huvituvad kultuuripärandist ning soovivad ühendada ajaloolisi tehnikaid kaasaegse disainiga. See eriala on ideaalne neile, kes väärtustavad loovust, soovivad panustada jätkusuutlikkusse ning tahavad oma käsitööoskusi professionaalselt arendada.

Mulle meeldib, kuidas õppekava ühendab praktilised oskused ja teoreetilised teadmised, luues tugeva aluse iseseisvaks loometööks ja ettevõtluseks. Kõige olulisem on kultuuriakadeemia kogukond – inspireeriv õpikeskkond, kus õppejõud ja tudengid toetavad teineteise arengut ning jagavad oma kogemusi ja teadmisi.

Image
kultuur

Millise ühe sõnaga kirjeldaksid kultuuriakadeemiat?

Innustav.


Pärandtehnoloogia õppekava

Pärandtehnoloogia rakenduskõrghariduse õppekava läbimise tulemusel saab sinust maailmaparandaja, kes tunneb hästi traditsioonilise käsitöö tehnikaid ja materjale ning oskab neid loovalt kasutada praegusaja elukeskkonna paremaks muutmisel.

Sul on võimalik valida nelja eriala vahel. Nendeks on tekstiili, ehituse, metallitöö ja ringtehnoloogia eriala. Ringtehnoloogia eriala õpitakse päevases õppes, teisi erialasid sessioonõppe vormis. Viimase puhul vahelduvad üle nädala toimuvad kolme-neljapäevased õppesessioonid iseseisva töö perioodidega.

Õpingud annavad sulle vajalikud teadmised ja oskused, et töötada pärand- ja ringtehnoloogia valdkonnas oma ala meistri, looja ja ettevõtjana. Meie vilistlased leiavad tööd muuseumides ning üldharidus-, kutse- ja huvikoolides. Paljud neist on loonud oma ettevõtte, mis pakub erialaseid tooteid ja teenuseid nii Eestis kui ka välismaal.  

2024. aastal toimub vastuvõtt ringtehnoloogia ja tekstiili erialadele. Loe lähemalt SIIT.

Kultuuriakadeemia rakenduskõrgharidusõppesse saab avaldusi esitada 12. juunist kuni 26. juunini ning magistriõppesse 1. veebruarist kuni 26. juunini.

kultuur

Lõppes vastuvõtt kultuuriakadeemiasse

kultuur

Kunstide ja tehnoloogia õpetaja õppekava magistrant Peeter: „Õppima tõi mind soov olla kõrgharitud muusik“

kunst

5 põhjust, miks tulla õppima kunstide ja tehnoloogia õpetaja magistriõppekavale