Paula Pajusaar on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusika õppekava neljanda kursuse tudeng, kes lisaks õppimisele mängib bändis Minimal Wind kitarri ja kirjutab laule. Hetkel on Paulal käsil ka värske sooloprojekt nimega Poolring, mille alt avaldas just esimese EP.
Küsisime Paulalt, mis tõi teda õppima kultuuriakadeemiasse, kuidas on õpingud toetanud teda oma muusika loomisel ja kellel soovitab ta tulla õppima muusikaproduktsiooni.
Mis tõi sind õppima TÜ Viljandi kultuuriakadeemiasse muusikaproduktsiooni?
Ema sõnul tahtsin juba 2-aastasena „kitalli“ õppida. Nõmme muusikakoolis saigi 8 aastat tinistatud. Terve minu pere on muusikud - ema, isa ja kaks õde, nii et pääsu polnud. Ega ka tahtmist pääseda. Otsakoolis klassikalist muusikat õppides hakkas järsku tunduma, et rütmimuusika kitarr võiks hoopis rohkem minu teema olla. Suund sai vahetatud ja pärast lõpetamist läksin veel muusikaproduktsiooni jätkuõppesse.
Kultuuriakadeemiasse tõi mind asjaolu, et tahtsin muusikaproduktsiooni veel rohkem sukelduda ja see on hetkel ainus kool Eestis, kus seda eriala kõrgharidusena omandada saab. Viljandi linna maagilisus tõmbas samuti.
Tegutsed täna ansamblis Minimal Wind ja tegeled sooloprojektiga Poolring. Kuidas on õpingud kultuuriakadeemias sind selles toetanud?
Minimal Wind on sündinud puhtalt tänu kultuuriakadeemia olemasolule. Taavit ja Vellet teadsin küll juba ammu Otsakoolist ning hetkeks oligi Minimal Wind tegelikult minu ja Taavi duo nimi. Kõik muutus, kui kutsusin kursusekaaslase Elisabethi Eesti Laulu jaoks ühte laulu laulma ning koolikaaslase Ralfi trumme mängima. Kirjude seikluste ja veidrate kokkusattumuste järel saatis meid Eesti Laulul ootamatu edu ning sellest saati oleme bänd. Ka meie uus trummar Robin on kultuuriakadeemiast. Nii et see kool viis meid kokku!
Poolring on samuti kultuuriakadeemiast tuule tiibadesse saanud. Esimesed soolokatsetused tegin Otsakoolis produktsiooni jätkuõppes, kuid nüüd pärast 4 aastat TÜ VKA-s õppimist tunnen, et suudan iseseisvalt oma muusikanägemused rahuldust pakkuvale kaugusele viia. Ja see tunne on fantastiline! Selle eest tänan inspireerivaid kaaslasi, osavaid õppejõude ja üldse produktsioonimaailmas viibimist.
Kooli ruumid ja Viljandi olustik on teinud võimalikuks koos bändiga hubaseid proovisessioone teha ning õppejõud on olnud tänuväärselt toetavad bänditegevuse suhtes. Olen siit leidnud sõpru ja töökaaslasi. Rääkimata muidugi uutest oskustest, rikkalikust tehnika valikust ja tasemel stuudiost, mida kool on pakkunud. Kultuuriakadeemia loodud keskkond on kuhjaga minu elule värvi lisanud. Loodan, et saan samaga vastata!
Kellel soovitad tulla õppima muusikaproduktsiooni? Mis sulle kultuuriakadeemia juures kõige rohkem meeldib?
Soovitan tulla kõigil, kes lausa veidi nohiklikult armastavad muusikat ja tahavad selles valdkonnas tegeleda laiemalt kui näiteks üks instrument või laulmine. Parim TÜ VKA juures on inspireerivad sõbrad ja õppejõud!
Millise ühe sõnaga kirjeldaksid kultuuriakadeemiat?
Soe.
Muusika õppekava alusel õppides saad oma valdkonna tuntud professionaalide juhendamisel laiapõhjalise muusikahariduse. Selle olulised osad on nii sajanditevanune pärimusmuusika kui ka tulevikkuvaatav muusikatehnoloogia.
Sul on valida nelja eriala vahel. Need on pärimusmuusika, rütmimuusika (muusikaprodutsendi suund), koolimuusika ning helitehnoloogia eriala. Erialade lõimumine annab võimaluse valida aineid ja omandada pädevusi ka teistelt erialasuundadelt. Kõik muusika õppekava üliõpilased õpivad erialaainete kõrval pillimängu, pärimusmuusikat, ansamblimängu, rütmikat ning muusikateooriat ja -tehnoloogiat.
Muusika õppekava õppejõudude hulka kuuluvad teiste seas nt: Peedu Kass, Cätlin Mägi, Bert Prikenfeld, Taavi Paomets, Marko Mägi, Tiit Kikas, Sten-Olle Moldau, Johannes Lõhmus, Villu Talsi, Kulno Malva jpt.
Loe lähemalt SIIT.