Head kultuuriakadeemia töötajad ja üliõpilased!
Tervitan kõiki uue aasta puhul ning soovin seoses lõppeva pühadeaja ning alanud aastaga jagada teiega mõned mõtted. Lisaks jõululapse sünnile tõusid jõulude ajal esile veel kaks märgilist sündmust, millel on laiem sümboolne tähendus: 25. detsembril startis 1,5 miljoni kilomeetrisele teekonnale James Webbi kosmoseteleskoop ja 26. detsembril kutsuti siit maailmast igavikku Lõuna-Aafrika Vabariigi peapiiskop, Nobeli rahupreemia laureaat ja apartheidivastane eestkõneleja Desmond Tutu.
James Webbi kosmoseteleskoopi hakati ehitama 1996. aastal ja esialgu plaaniti see missioonile saata juba 2007. aastal. Sellest ajast alates on starte muudkui edasi lükatud ja 2011. aastal ähvardas projekti lausa tühistamine. Teleskoobi hind kasvas esialgsest paarist miljardist dollarist rohkem kui kümne miljardi dollarini. Hoolimata kõigist raskustest startis teleskoop just nüüd missioonile. Projekti juhib NASA, kuid olulised partnerid on Euroopa ja Kanada kosmoseagentuurid. Viis kuni kümme aastat kestva missiooni eesmärk on muu hulgas vaadata universumi algusesse ehk 13,6 miljardi aasta tagusesse aega, mil arvatavast suurest paugust oli möödunud umbes 250 miljonit aastat. Lisaks sellele uuritakse galaktikate ja tähtede teket ning vee kui eluliselt vajaliku ressursi olemasolu planeetidel. See on minu arvates suurepärane näide sellest, kuidas inimkonna suurte küsimuste ja ambitsioonikate eesmärkide nimel ollakse suutelised ajutistest probleemidest üle saama ja koostööd tegema.
Mis on uuel aastal meie suured ja olulised eesmärgid, mille nimel oleme valmis olmeprobleemidest kaugemale vaatama ja meist erinevate inimestega koostööd tegema, isegi kui see on keeruline? Mõistan, et ühe suure narratiivi olemasolu oleks tegelikkuse liigne lihtsustamine – mõtleme kasvõi digi- ja rohepöördele (kas meil siis muid eesmärke polegi?) –, kuid siiski on nii sümboolses kui ka praktilises mõttes vajalik selgeid ja mõõdetavaid sihte silme ees hoida.
Kultuuriakadeemia missioon on selge ja muutumatu, kuid selle täitmiseks võiks järgmisteks aastateks orientiiri anda mõni konkreetne eesmärk, millest nimetan enda jaoks olulisemaid:
• uue peamaja valmimine aastaks 2028;
• jätkuv (ja kasvav) huvi kõigi meil õpetatavate erialade vastu;
• kultuuriakadeemia lõpetajate rahulolu õpingute sisulise kvaliteediga;
• teadus-, arendus- ja loomeprojektide kaudu kaasatud lisaraha suurenemine ühe kolmandikuni akadeemia eelarvest aastaks 2026;
• töötajate rahulolu kasv kõigi põhinäitajate alusel vähemalt TÜ keskmiseni aastaks 2024.
See toob meid teise sümboolse sündmuseni: Desmond Tutu lahkumiseni. Tema mälestuseks näitas ETV dokumentaalfilmi „Eesmärk: leida rõõmu raskel ajal“, mille keskmes on Desmond Tutu kõrval Tiibeti usujuht XIV dalai-laama ning nende kahe täiesti erineva mehe elulugu ja erakordne sõprus. Muuseas, Tema Pühadusel XIV dalai-laamal on tähelepanuväärne seos ka kultuuriakadeemiaga: nimelt pühitses ta 2001. aastal kultuuriakadeemia päikeseratast kujutava lipu.
Dokumentaalfilm põhineb hiljuti salvestatud intervjuudel, kuid sisaldab kõnekaid kaadreid ka varasemast. Ühes neist on näha Tiibetist põgenenud noori, kes jagavad usujuhtidega raskeid läbielamisi. Üks tüdruk puhkeb neid olukordi meenutades nutma. Dalai-laama võtab veidi aega mõtlemiseks, kuid selle asemel, et teda lihtsalt lohutada, otsustab teda hoopis julgustada ja nii talle jõudu anda. Keerulisest ja ebaõiglasest minevikust olulisem on praegune hetk – see, kuhu tüdruk jõudnud on; võimalus õppida tundma oma rikast tuhandeaastast kultuuri ja siit tugevamana edasi minna.
Ehk on just julgustuse sõnum see, mida ka meie vajame uueks aastaks rohkem kui lohutust. Mitte koroona ja kõik sellest tulnud raskused, vastandumised, keerulised olukorrad ja piirangud, mis tõmbavad fookuse suurelt pildilt kõrvale, vaid teadmine, et lõpuks on ka see kogemus vajalik ning võimaldab siit targema ja tugevamana edasi minna; hoida silme ees seda, mis on päriselt tähtis, ja astuda järjepidevalt õiges suunas, kasvõi üks samm päevas.
Soovin teile kõigile tähenduslikku ja avastusterohket uut aastat ning jõudu ja visadust seatud eesmärkide poole liikuda.
Juko-Mart Kõlar
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia direktor