19. novembril kell 11 algab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ja Eesti Rahva Muuseumi koostöös Viljandis Ugala teatri keldrisaalis IX pärandtehnoloogia konverents “Soome-ugri dialoogid. Kogud ja kogumine”. Konverentsil tutvustatakse Eesti, Soome, Venemaa ja Ungari muuseumide soome-ugri kogusid ja nende kujunemislugu.
Soome-ugri temaatika on käesoleval aastal Eesti avalikkuses pälvinud tavapärasest suuremat tähelepanu. Aasta alguses anti Abja-Paluojale soome-ugri kultuuripealinna tiitel ning suvel võõrustas Eesti soome-ugri rahvaste maailmakongressi. 2021. aasta on sümboolse tähendusega ka ERMi soome-ugri uurimistraditsioonis – möödub sada aastat esimesest teadaolevast muuseumiga seotud välitööst eestlaste hõimurahva juurde. Tänavusel pärandtehnoloogia konverentsil räägitakse, miks on soome-ugri rahvaste etnograafilise uurimise traditsioon olulisel kohal, mis kasu on sellest olnud meie hõimurahvastele ning milline on kogude väärtus ja kasutuvõimalused tänapäeval. Konverentsi eesmärk on inspireerida kuulajaid talletatut oma uurimis- ja loometöös rohkem kasutama. Ettekannetega astuvad üles Ildiko Lehtinen Soome Rahvusmuuseumist, Ágnes Kerezsi Ungari Etnograafiamuuseumist, Jelena Koltšina Venemaa Etnograafiamuuseumist, Svetlana Karm ja Piret Koosa Eesti Rahva Muuseumist, Kadri Viires Eesti Kunstiakadeemiast ning Art Leete Tartu Ülikoolist.
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava programmijuhi Ave Matsini sõnul peitub meie hõimurahvaste pärandvaras väga sügav ja inspireeriv loomeallikas. „Olles ise osalenud 90-ndate lõpus Kaljo Põllu soome-ugri uurimisreisidel neenetsite ja permikomide juurde, tean kui eriilmelist ja vägevat pärandit sealsed inimesed endas kannavad. Toonased reisimuljed on mul väga värskelt tänini meeles,” tõi Matsin välja konverentsi tänavuse teemavaldkonna olulisuse.
Ühtlasi toimub IX pärandtehnoloogia konverentsil käsitööteadusliku aastakirja Studia Vernacula uue numbri “Luubi all”, Eesti Rahva Muuseumi aastaraamatu ja Udmurdi välitööde raamatu esitlused ning Anu Raua nimelise stipendiumi üleandmine. Tutvuda saab ka Eesti Rahva Muuseumi poolt välja antud soome-ugri alase kirjanduse ning TÜ VKA kultuuripärandi loovrakenduste magistrantide uurimisprojektidega. Kohapeal on avatud ka osa näitusest „Soomeugri ja samojeedi rahvad“ ning veebituurid “Uurali kaja” püsinäitusel.
Sündmusele on oodatud uurijad ja loojad, kes on huvitatud soome-ugri ainese allikatega tutvumisest. Konverents toimub eesti ja vene keeles ning korraldatud on ka sünkroontõlge. Konverentsil saab osaleda nii kohapeal kui otseülekande vahendusel veebilehel live.kultuuriakadeemia.ee. Kohapeale tulijad saavad end registreerida kuni 15. novembrini.
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia korraldab pärandtehnoloogia konverentsi alates 2013. aastast. Konverentsi eesmärk on toetada akadeemilise diskussiooni arengut traditsioonilise käsitöö ja pärandtehnoloogia vallas ning juhtida tähelepanu valdkonna olulistele teemadele. Konverentsi korraldamist toetatakse Tartu Ülikooli rahvusteaduste baasfinantseeringust ja see on osalejatele tasuta.
Rohkem infot leiab kodulehelt ja Facbookist.