Autor:
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

Selgusid ringtehnoloogia loomekonkursi "Parandan maailma oma kätega" võidutööd

5. märtsist 8. aprillini 2024 toimunud Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ringtehnoloogia eriala konkursi "Parandan maailma oma kätega" võitjad on selgunud. Konkursile laekus kokku 13 toredat taaskasutuse projekti. Töid hindasid Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava õppejõud. 

"Nagu ikka on loovate tööde puhul äärmisel keeruline ka kogenud žüriil tekitada paremusjärjestust. Kõigil žüriiliikmetel tekkisid oma lemmikud ja lõplik paremusjärjestus tekkis konsensuse tulemusena," kommenteeris valikuprotsessi materjaliõpetuse nooremlektor Diana Tuulik. 

2024. aasta loomekonkursi võitjateks osutusid:
  • I koht: Anni Valg töö "Fännitagi (Måneskin)"
  • II koht: Kelli Kangro ja Adelle Laande töö "Veimevaka restaureerimine", mis oli ka Facebook-i hääletuse lemmik ja saab lisaks eripreemia - VKA meenetega kotikese.
  • III koht: Martin Valvas töö "Elektrivõrr"

Auhinnafondi jaotus on järgmine: I koht 300 €, II koht 200 € ja III koht 100 €. Auhinna saajatega võetakse ühendust.

Tutvu võidutöödega

1. Anni Valg töö "Fännitagi (Måneskin)"

„Alguse sai kõik sellest, et mul oli üks türkiisvärvi tagi, millel tekkisid kulumismärgid. Ja nii sai alguse fännitagi - vanade kangajääkide (mööblikangas, teksa jne) lapid, millele kirjutasin akrüülvärvidega laulude pealkirjad ja lauludest fraase. Käsitsi pistetega tagi külge, pragunevad kohad musta värviga üle. Lisaks mitmesugused metallist detailid - ketid, needid, võtmerõngad, haaknõelad. Olen suur Måneskini fänn,“ kirjeldab autor Anni oma tööd. 

Image
kultuur

2. Kelli Kangro ja Adelle Laande töö "Veimevaka restaureerimine"

Lapselapsed andsid vanaema veimevakale uue elu – uued osad vanast põrandast ja plekitükist, „natuke“ lihvimist, pahteldamist, värvimist ja vanaema sai käsitöötarvete jaoks uue hoiupaiga.

Image
kultuur
Image
kultuur

3. Martin Valvas töö "Elektrivõrr"

"Leidsin vanaisa kuurist vana abimootoriga jalgratta, millel puudus töökorras mootor. Leidsin, et võiks proovida ehitada sellest elektrilise ratta, millega on mugav kooli ja tagasi sõita. Eemaldasin bensiinipaagi ja asendasin akuhoidikuga, mille ise disainisin ja 3D-printisin. Osaliselt puuduva mootori asemele paigaldasin elektrimootori. Disainisin ja 3D-printisin lisaks ka kattekaane raamil olevatele komponentidele. Lisasin juhtrauale uue käivitamise, gaasi- ja pidurisüsteemi. Eemaldasin vanad pedaalid ja värvisin ratta mustaks. Hetkel puudub veel valgustus ja helkurid,“ kirjeldab autor Martin oma tööd. 

Image
kultuur

Kõigi konkursil osalenud töödega saad tutvuda SIIN


Mõtled, mida edasi õppida?

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias saab sellel asuda õppima pärandtehnoloogia rakenduskõrghariduse õppekava alla kuuluva ringtehnoloogia ja tekstiili erialale. Ehituse ja metalli erialale saab asuda õppima järgmisel aastal.

Pärandtehnoloogia õppekava läbimise tulemusel saab sinust maailmaparandaja, kes tunneb hästi traditsioonilise käsitöö tehnikaid ja materjale ning oskab neid loovalt kasutada praegusaja elukeskkonna paremaks muutmisel. Ringtehnoloogia erialal on olulisel kohal just lihttehnoloogilised (low-tech) võtted, näiteks parandamine, taas- ja uuskasutus ning ümbertöötlemine. Loe lähemalt siit.

kultuur

Pärandilinn Viljandi otsib 2024. aasta pärandusfestivalile osalejaid

pärand

Ootame ettekandeid rahvusvahelisele konverentsile “Pärand kestliku kogukonna teenistuses”

pärand

Viljandi pärandusfestival 2024