Nõunike kogu vaagis Viljandi Kultuuriakadeemia väljavaateid

Viljandi Kultuuriakadeemia nõunike kogu hindas 27. juulil kultuuriakadeemia 2011. aasta tulemusi ning pidas aru kooli lähiaastate arengusuundade üle. Ühiselt jõuti seisukohale, et selgelt väljakujunenud identiteedi ja tänapäevale kohaselt rakendusliku suunitlusega kõrgkool Viljandis on leidnud kindla koha Eesti kõrgharidusmaastikul. Tuhatkonna üliõpilasega kooli tugevuseks on eriomaselt põimitud õppekavad, mille läbimine on eriala omandanud lõpetajatele andnud Eesti oludes tähelepanuväärse kutsekindluse.

Siiski viitasid mitmed nõunike kogu liikmed ohumärkidele, mis võivad akadeemia edasist tegevust pärssima hakata. Gümnaasiumieas noorte arv Eestis teatavasti langeb. Riiklik huvi on suurendada kutsekoolides õppivate noorte hulka. Kolmandaks toob kevadel Riigikogus vastu võetud kõrgharidusreform muu hulgas kaasa õppekavade arvu olulise vähendamise üle Eesti. Nõunike kogu leidis, et sellises olukorras tuleb kooli juhtkonnal väga hoolikalt otsida lahendusi nii õppekavade unikaalse koosluse kohandamiseks uutele oludele kui ka VKA ühe peamise trumbi – regionaalse rolli edasiseks arendamiseks.

Nõunike kogu istungil kuulati TÜ VKA juhatuse liikmete ülevaadet kooli 2011. aasta tulemustest. Ülevaates tõsteti esile kooli edukalt lõpetanute arv, mis oli suurem riiklikus koolitustellimuses etteantust. Kavakindlalt suurenes rahvusvaheliselt tunnustatud teaduspublikatsioonide hulk. Lootusrikkalt on käivitunud magistriõppekavad, mida on arendatud koostöös ettevõtetega, näiteks pärandtehnoloogia ning virtuaalkeskkondade loomine ja arendamine.

"Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia on hea kool, mis on viimaste aastate jooksul teinud tugeva arenguhüppe. Oma osa on siin kindlasti ühinemisel Tartu ülikooliga aastal 2005. Tuhande üliõpilasega kõrgkool Viljandis on meie kõige olulisem regionaalne kolledž – ja tuhatkond tundubki parajalt kriitilise hulgana –, kus saab õppida nii rakenduskõrghariduse kui magistriõppe kavade järgi. Viljandis omandatud haridus on unikaalne ja kõrgelt hinnatud. Tuge selliseks järelduseks annab kultuuriakadeemia vilistlaste uuring," sõnas TÜ VKA nõunike kogu esimees Mart Meri.

2011. aastal korraldatud vilistlasuuringu põhjal on Viljandi kultuuriakadeemia lõpetanud rahul nii eriala (93%) kui ka õppeasutuse valikuga (97%). Töötuid on vilistlaste seas vähem kui üks protsent. Enamik lõpetanutest (84%) läbis stuudiumi nominaalaja raames. 70 protsenti küsitluse ajal töötanud lõpetanutest kinnitasid, et nende praegune töö on õpitud erialaga seotud väga lähedalt või valdavalt. Regionaalpoliitiliselt on tähelepanuväärne, et enamik lõpetanutest on leidnud töö piirkonnast, kus nad enne õpinguid elasid, vilistlasi jagub igasse maakonda.

Pikemalt peatusid nõunikud haridusministeeriumi poolt kõrgkoolidele vastutusvaldkondade jagamise teemal, millel on otsene seos õppekavade vähendamise plaaniga. "Viljandi kultuuriakadeemia põhitrumbiks on kahtlemata siin koolis õpetatavad rahvuslikud erialad, siin omandatud praktilistest oskustest tulenev kõrge kutsekindlus ning asjaolu, et kooli lõpetajad lähevad tagasi tööle oma kodukohta," võttis nõunike ühise seisukoha kokku Mart Meri. "Kõrgkoolide vastutusvaldkondade analüüsimisel ning tulemusnäitajate kokkuleppimisel tuleb VKA puhul esitada selge ja põhimõtteline regionaalpoliitiline küsimus: kas Eesti riigile – tegelikult Eesti rahvale – on vajalik kõrgkool Viljandis, mille lõpetajad, reeglina loomingulised ja uuendusmeelsed noored inimesed, on valmis asuma tööle ka väljaspoole pealinna? Minu vastus: jah, on vajalik! Ja loodan, et sel tarkade kogul, kes asub punase pliiatsiga mõõtma ühe või teise õppekava või ka õppesuuna sotsiaalpoliitilist väärtust, on piisavalt terane silm langetada otsused ettevaatavalt, suurt pilti arvestades, mitte ainult tänase argielu oludele alla andes," sõnas Meri.

TÜ VKA nõunike kogu on 15-liikmeline nõuandev kogu, mis seob kultuuriakadeemiat, Tartu Ülikooli juhtkonda, tööandjaid ning ühiskondlikke organisatsioone kultuuriakadeemia tegevusvaldkonda puudutavates küsimustes. TÜ VKA nounike kogusse kuuluvad Jaak Allik, Andre Help, Kalle Jents, Madis Kanarbik, Ando Kiviberg, Kalle Küttis, Art Leete, Heiki Loot, Mart Meri (esimees), Priit Pirsko, Eero Pärgmäe, Joel Sarv, Helir-Valdor Seeder ja Ragnar Siil.


Lisainfo:
Anzori Barkalaja
TÜ VKA direktor
anzori.barkalaja@kultuur.edu.ee

Mart Meri
TÜ VKA nõunike kogu esimees
mart.meri@riigikogu.ee
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!