Koolijazz tõi Viljandisse taas palju noori jazzmuusikuid

Koolijazz = Jazzikooli õppelaager, mis toimus tänavu juba üheksandat korda, viib igal aastal kolmeks päevaks omavahel kokku Eesti muusikakoolide jazzihuvilised õpilased ning professionaalsed muusikud, et pakkuda jazzi- ja rütmimuusika alast õpet ning luua põnevaid koosmänguvõimalusi. Kui seni on sündmusest võtnud osa põhikooli vanema astme ning gümnaasiumiealised noored, siis tänavu oli osalejaid ka Tartu H. Elleri nim. Muusikakoolist. Laagris osaleb tavaliselt 60-80 õpilast

Koolijazz toimub alati talvisel koolivaheajal, jaanuarikuu alguses. Laager kestab kolm päeva ning tunniplaan on vägagi tihe. Esimene päev algab traditsioonilise avaloenguga, mille peab mõni eesti tuntud kultuuritegelane ning mitte just  tingimata jazzmuusika teemadel. Tänavu oli kutsutud noortele tedmisi jagama Kalju Komissarov, eelmisel aastal oli selleks Tõnis Kahu. Koolijazzi põhiline õppetegevus toimub ansamblitööna. Kõik õpilased on jagatud bändidesse ning kolmel päeval toimuvate pikkade proovide vältel saadakse juhendamist pillimängus ja ansamblitöös. Koosseisud moodustatakse tavaliselt pillipõhiselt (bassiansambel, klaveriansambel, kitarriansambel jne), üks suurem orkester sätitakse ka alati kokku puhkpillidest ja rütmigupist.

Igal õhtul toimuvad traditsioonilised kontserdid – esimesel päeval astuvad üles muusikakoolide bändid eelnevalt ettevalmistatud kavadega, teisel päeval annab kontserdi mõni tuntud ansambel ning lõppkontserdil esinevad Koolijazzi laagris kolm päeva juhendaja käe all tegutsenud ja õppinud ansamblid.

Koolijazzil on noori juhendanud suur osa Eesti tuntud jazzmuusikutest: Sirje Medell, Siim Aimla, Raul Vaigla, Marti Tärn, Raivo Tafenau, Tiit Paulus, Andre Maaker, Hedvig Hanson, Urmas Lattikas, Raul Sööt, Mart Soo, Taavo Remmel, Raun Juurikas, Tiit Kikas, Ain Agan, Lembit Saarsalu, Marek Talts, Olav Ehala, Villu Veski ja paljud teised. Tänavu õpetasid pillimängu ja ansamblitööd Jaak Sooäär, Kadri Voorand, Joel Rasmus Remmel, Jaan Jaago, ning ansambel Ajavares liikmed Paul Daniel, Mingo Rajandi, Liina Saar, Ahto Abner ja Teet Raik. Tallinna G. Otsa nim. Muusikakooli rütmimuusika osakonna juhataja Virgo Sillamaa tutvustas noortele, kuidas uut veebipõhist õppematerjali Kõlakool kasutades arendada oma muusikalist kuulmist. Lisaks toimus öörütmika õpituba Koolijazzi kõige staažikama õpetaja Reigo Ahvena juhendamisel.

Nagu lõppkontsert on näidanud, jõutakse kolme päevaga õppida väga palju. Suurimateks väärtuseteks võib aga pidada Koolijazzilt leitud uusi sõpru ja tuttavaid ning motivatsiooni tegeleda muusika õppimise ja pilliharjutamisega. Et noortele laagris meeldib, näitab see, et tullakse tagasi. Paljud Koolijazzil osalenutest on hiljem läinud edasi õppima muusikat.

Koolijazzi peakorraldaja on Aivar Trallmann, partneriteks Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakond ja Viljandi Muusikakool. Nimetatud õppeasutustes toimub ka Koolijazzi õppetöö, kontserdid ja õhtused jämmid leiavad aset Eesti Pärimusmuusika Keskuse aidas.

Tuulike Kivestu
TÜ VKA muusikaosakonna juhataja