Kondase keskuses avatakse TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia visuaaltehnoloogiate õppekava juubelinäitus

Sel aastal möödub 25 aastat visuaaltehnoloogiate õppekava avamisest Viljandi Kultuuriakadeemias. Sel õppekaval on praegu neli õppesuunda: dekoraator-butafoor, valguskujundaja, etenduskunstide multimeediaspetsialist ja lavastuskorraldaja. Vilistlaste korraldatud näitus "Segatud meediumid" tutvustab dekoraator-butafooride eriala. Näituse avamine toimub kolmapäeval, 3. veebruaril kell 16 Kondase keskuses. Väljapanek jääb avatuks 5. märtsini, mil samas kohas avaneb eriala praeguste tudengite näitus.

Aastal 1991 võeti Viljandi Kultuurikolledžisse õppima esimesed dekoraator-butafoori eriala üliõpilased ja seda hetke võib pidada visuaaltehnoloogia õppekava alguseks. 25 aasta jooksul on need erialad olnud mobiilselt arenevas olekus ning püüdnud sammu pidada ümbritseva keskkonna muutustega. Tänu sellele, et kultuuriakadeemias on paralleelselt õpetatatud lavastajaid, koreograafe, näitlejaid ja tantsijaid, on see nii õppejõudude kui tudengite jaoks tähendanud pidevat koostööd ja suhtlemist ning erinevate loov-tehniliste erialade põimumist. See koolisisene "segatud meediumide" väli on omamoodi väike realistlik mudel etenduskunstide valdkonnast, kuhu üliõpilased pärast kooli lõpetamist tööle suunduvad. Eesmärk on olnud koolitada universaalsete oskustega spetsialiste, kes tunneksid end koduselt nii erisugustes kontekstides töötades kui erinevaid meediume kasutades.

Ka käesolevat näitusel esinevad koos mitmesugused meediumid, seda nii varjamatul kui ka varjatud kujul, üksikuna ühes töös või kombineerituna mitmest. Materjalidest on esindatud nahk, penoplast, paber, poroloon, pärlid, vill, vineer, akrüülvaik- ja värv, kips, puit, aga ka foto, video, valgus… nimekirja võiks veel pikalt täiendada. Materjale kombineerides sünnivad uued tähendused ja nii vormub ka mänguruum teatrilaval.

Siinsed näitusetööd ei ole siiski rekvisiidid mõnest etendusest, vaid vabast mõttest ja mängulustist kantud iseseisev looming, mis on saanud nähtavaks teatritehnoloogiaid kasutades. Näitusel osalevad Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna visuaaltehnoloogia eriala vilistlased Ave Maser, Terje Kiho, Eve Komissarov, Annika Aedma, Evelin Vassar, Grete Saluste, Pille Lumiste, Kaido Torn, Elise Nigul ning viimaste kutsel põhiainete õppejõud Kersti Rattus, Silvi Kard, Mare Hunt, Krista Tool, Lee Reinula-Stern. 

Kondase keskus (Pikk 8, Viljandi) on veebruaris avatud kolmapäevast pühapäevani 10–17.

 

Teate koostas: Gregor Taul, Kondase keskuse juhataja

 

Lisainfo:

Eve Komissarov

TÜ VKA teatrikunsti visuaaltehnoloogia programmijuht

435 5246

eve.komissarov@ut.ee