Avatud loeng "The Ecstatic Horizon of Modernist German Body Culture"

 

14. oktoobril kell 17.00-18.30 toimub Kultuuriakadeemia mustas saalis Karl Toepferi avatud loeng "The Ecstatic Horizon of Modernist German Body Culture"  ehk "Modernistliku saksa kehalise kultuuri ekstaatiline silmapiir".

Kehaline kultuur oli teadlikult modernistlik. Kõik need, kes selle liikumisega olid seotud, uskusid, et teevad midagi uut, et nende erinevad programmid keha arendamiseks olid osa suuremast sotsiaalsest pinfutusest siduda keha modernse identiteediga. 20. sajandi alguse Saksamaa oli ülimalt pühendunud kehade vaatlemisele, paljastamisele, pildistamisele, neist kirjytamisele, nende tugevdamisele, korrigeerimisele, uut moodi liigutamisele, koordineerimisele koos teiste kehadega ja nende sidumisele sotsiaalsete liikumistega või ühiskondlike formatsioonidega. Saksamaa tegeles innukalt ka keha müstilisele ühendamisele vaimuga (Geist või Seele) või poliitilisele visiooniga -- "võimuihaga". Ja samal ajal ei olnud ükski teine maailam piirkond sedavõrd avatud teaduslikule keha uurimisele või ratsionaalsele teoretiseerimisele keha tähendusest. 

Karl Toepfer on töötanud õppejõuna San Jose Riiklikus Ülikoolis 1983. a.-st, mil ta sai doktorikraadi teatrikunstis California Ülikoolis Los Angelesest. Enne doktoriõpinguid töötas ta Hollywoodis Fanfare Films juures tootmisabina ja Dart Insdusties's ning oli Ühendriikide sõjaväes filmioperaator ja fotograaf. SJSU oli ta aastaid teatrikunstide osakonna doktoriprogrammi koorinaator ja kaks aastat produktsioonijuht. Seejärel oli ta Humanitaarteaduste ja Kunstide Kolledži dekaaniabi 2001-04 ning dekaan 2004-12. Tema teadusartikleid on avaldatud ajakirjadesTDR, Scandinavian Studies, Comparative Literature, and The Journal of the History of Sexuality. Ta on avaldanud kolm uurimuslikku monograafiat: The Voice of RaptureTheatre, Aristocracy and Pornocracy; and Empire of Ecstasy: Nudity and Movement in German Body Culture 1910-1935. Tema artikleid on avaldatud ka kogumikes, nagu On Stage Alone(2012), Fashion in Film (2013), Metropolzauber (2013), ja internetientsüklopeedias Routledge Encyclopedia of Modernism (2014). Ta on esinenud koos laulja Marianne Faithfull iga BBC Telesarjas Who Do You Think You Are? (18.09.2013). Tema videoloengud kaasaegsest teatrist on saadavalYouTube'is.

Käinud Eestis a.-il 1995, 2005, 2014. Postimehes ilmus eelmisel aastal temast väike lugu: (http://kultuur.postimees.ee/3022783/ella-ilbaku-foto-argitas-eesti-keelt-oppima)

Lisainfo:
Kai Valtna
valtna@kultuur.edu.ee