2023. aasta septembris alustab Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja Eesti Rahvakultuuri Keskuse koostöös Eesti rahvakultuuri mikrokraadiprogramm, kuhu oodatakse osalema kõiki, kel soov kultuuripärandit lähemalt tundma õppida. Kursusele saab registreeruda kuni 28. augustini. Järgnevalt anname 5 soovitust, miks tasub programmis osaleda.
1. Programmis osalejana saad tervikliku ülevaate erinevatest rahvakultuuri valdkondadest. Aastapikkune sessioonõpe ühendab endas ainelise kultuuripärandi, pärimusmuusika ja -tantsu, rahvakultuuri traditsioonid, kultuuriprojektide rahastamise ning pärandi loova uurimise. Kõiki neid teemasid saab küll eraldi erinevates kõrghariduse astmetes õppida, kuid mikrokraadiprogramm toob sinuni just eri uurimisvaldkondade lõimitud ülevaate.
2. Rahvakultuuri traditsioone tutvustavad loengud viivad sind põnevasse esivanemate maailma, kus õpid tundma rahvakombeid, tantsusamme, regilaule ja pillimuusikat ning saad lähemalt tuttavaks endisaegsete rõivaste, ehete ja taluarhitektuuriga. Aines “Rahvakultuuri traditsioonid ja tänapäev” aitab Ene Lukka-Jegikjan avastada elujõulise seto kultuuri eripärasid, muuhulgas toimub väljasõit Värskasse traditsioonilisele jüripäevale.
3. Saad teada, kuidas leida oma kultuuriprojektile rahastus. Programmi on koondatud lai valik kultuurialaseid rahastusvõimalusi, ühtlasi antakse ülevaade kaasaja kultuurivaldkonna rahastuspõhimõtetest. Õppeaine lõpuks valmib kõigil osalejatel projekt, mille saab positiivse rahastusotsuse puhul reaalselt ellu viia.
4. Sul on võimalik omandatud teadmisi kohe rakendada, olenemata sellest, kas töötad mõnes era- või avalikus organisatsioonis või soovid meelisteemat uurida individuaalselt. Saad süveneda enda meelisteemasse, jäädes teoreetilise akadeemilise uurimuse raamidesse, samas on ka võimalus uurida ja rakendada pärandit kaasajas erinäoliste loov-praktiliste meetodite kaudu.
5. Programmi läbinuna antakse sulle Tartu Ülikooli täiendusõppe tunnistus, mis võib avada nii mõnedki uksed tööturul, pakkuda tööampsude ja eneseteostamise võimalust. Või nagu programmi lektor, folklorist ja kultuuriloolane Marju Kõivupuu parafraseerib Joosep Tootsi: "Kodumaa vajab haritud rahvakultuuri valdkonna asjatundjaid, sest meie omakultuuripuu peab muutuste tuultes vastu vaid siis, kui ta juured on kindlat ja sügavalt pinnases. Õpi sügavuti tundma oma juuri, siis kannad head vilja ja õitsed veel kaua!“