Autor:
Antoni Shkraba

Viljandi kultuuriakadeemia jätkab intellektuaalomandi alase teadlikkuse tõstmist Eesti noorte seas 

Tehisaru võidukäigu ning samaaegse majandusmurrangu kontekstis on olulisem kui kunagi varem toetada dünaamilises ja mitmekesises kultuuri- ja loomemajanduse sektoris töötavaid inimesi ning mõista nende vajadusi. Lisaks on tähtis tarbijate ja publiku harimine sektori süsteemse loogika, loomingulise tuuma ja intellektuaalomandi (IO) osas. 

Käesolev projekt keskendubki noortele ning loomemajanduse sektorile.  

Kultuuri- ja loomemajandussektor on majandussektor, mis edeneb individuaalse ja kollektiivse loovuse, oskuste ja talentide kaudu, luues intellektuaalomandi kaudu töökohti ja väärtust.  Selle tähtsus majanduse tõukejõuna pole kunagi olnud suurem. Eestlased osalevad kultuurielus eriti aktiivselt nii kaasloojate kui ka publikuna, 2020. aastal osaleb kultuuritegevuses 73,8% 15-aastastest ja vanematest inimestest. 

Oma unikaalse vaatenurga ja digitaalse kasvatusega tegelevad Z-generatsiooni inimesed aktiivselt intellektuaalomandi õigusi käsitleva diskursuse kujundamisega. Erinevalt eelmistest põlvkondadest on Gen Z üles kasvanud omavahel tihedalt seotud maailmas, kus teave ja loominguline sisu on veebis hõlpsasti kättesaadavad. Nad on olnud tunnistajaks piraatluse ja intellektuaalomandi loata kasutamise mõjule, mis on muutnud nad teadlikumaks loojate õiguste kaitsmise ja austamise tähtsusest. 

Kui Eestis on ettevõtlusõpe integreeritud koolide õppekavadesse, siis loomemajanduse ja intellektuaalomandiga seotud programmide puhul, mis pole nii hästi välja kujunenud, on olukord erinev.  

Projekti raames toimuvad järgmised tegevused: 

  • Kooliõpilaste ja tudengite vajaduste kaardistamine seoses IO teemadega; 
  • õpetajate murekohtade ja vajaduste uuring seoses IO teemadega;
  • pedagoogilise veebipõhise käsiraamatu avaldamine;  
  • IO materjalide uuendamine ja koosloome;
  • pop-up kommunikatsiooni ja koosloome sündmused koostöös loomevaldkonnaga.

Tegemist on 2022. aastal läbi viidud intellektuaalomandi alase teadlikkuse tõstmise projekti jätkuga. Praeguse etapi lähtekohaks on varem loodud õppematerjalid, mis on kättesaadavad siin: https://intellektuaalomand.ee/.

Projekt kestab 31. augustini 2024 ja seda rahastab Euroopa Intellektuaalomandi Amet (European Intellectual Property Office, EUIPO).  

Image
euipo
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
House of Europe Intensive Week - students performing their co-written songs

House of Europe ootab Helsingisse laule looma ja jagab teadmisi muusikaettevõtlusest

Discovering Inner Stranger

“Inner Stranger” kutsub Leetu oma sisemist võõrast avastama

Sound recording session

Rahvusvaheline helidisaini kursus ootab osalejaid Tamperesse