Tunne meie inimest: Kristi Jõeste

Selles rubriigis tutvustame TÜ Viljandi kultuuriakadeemia inimesi tavapärasest ametikirjeldusest veidi erinevalt, esitades neile kuus tööga vähem seotud küsimust. Vastab TÜ VKA rahvusliku tekstiili lektor ja pärandtehnoloogia magistriõppe programmijuht Kristi Jõeste.

Image
Kristi Jõeste
Mis toidab Sinu keha ja vaimu vabal ajal?

Kuna olen kujunenud esteetiliseks maksimalistiks, siis vabal ajal toidab mu keha ja vaimu võimalikult kvaliteetne muusika, filmikunst, Rohelise Maja kohv, vestlused huvitavate inimestega ning jalutuskäigud. Kuduminegi on minu meelistegevusi paljuski sellepärast, et siis saab samal ajal muusikat kuulata. Kui peakski ühe lemmiku puhkamismooduse valima, siis kvalifitseerun melomaaniks – muusika puhul meeldib väga, kui lauludel on teravmeelsed sõnad või eksperimentaalne kompositsioon. Neile kriteeriumidele vastavad kõige enam Kreatiivmootor, John Maus, Ariel Pink jt. Palju kuulan ka ilma vokaalita muusikat, mis keskendub ainult helide kooskõlale. Üle kõige hindan meloodilist lähenemist, olgu seda või kõige avangardistlikumas muusikastiilis! Minu suur unistus on jagada teistele inimestele oma kollektsioonist pärinevat muusikat dj-rollis, õnneks olen seda saanud juba päris palju proovida.

Millised raamatud on Sind kõige enam kõnetanud?

Töö tõttu tuleb mul palju käsitööteaduse alast kirjandust lugeda – kuna meie teadusharu on alles noor ja kujunemisjärgus, on lugemislaual hunnikuteviisi fenomenoloogilis-filosoofilisi, aju-uurimuslikke, keskkonna-eetilisi, semiootilisi, käsitöö-teoreetilisi ja kehalise teadmise alaseid teoseid. Ilukirjanduse vallas sümpatiseerivad enim Urmas Vadi ja Michel Houellebecq’i raamatud, mis on toredasti nihkes huumoriga ja tundliku sotsiaalkriitilise allhoovusega.

Viimane sündmus või sihtkoht, mis jättis Sulle kustumatu mulje?

Püüan loodushoidliku inimesena lendamist vältida nii palju kui võimalik, ent vahel tuleb põnevaid tööreise ikka ette. Viimati sai käidud poolteist aastat tagasi Kagu-Hiinas ühel vaimse kultuuripärandi kaitsega seotud foorumil, mille mõõduka tihedusega programm võimaldas ka kohaliku eluoluga tutvuda – tuli välja, et Hiina on tõesti erakordselt kontrastiderikas maa, seda nii heas kui halvas mõttes! Sündmustest aga meenub mulle novembris aset leidnud rahvusvaheline pärandtehnoloogia konverents, mida ise Viljandis korraldasime, mis tähendas seda, et kogu ärkvel oldud aeg oli täidetud ääretult põnevate ettekannete kuulamisega ja ülimalt insipreerivate, üksiti minevate käsitööalaste vestlustega kolleegidega Euroopast. Küll oli tore avastada ja võrrelda!

Mida oled viimase aasta jooksul kolleegidelt õppinud?

Ühtehoidmist! Kuna peale õppetöö tuleb meil palju ka igasugu suuremaid ja väiksemaid üritusi korraldada, siis mitte ükski neist ei sujuks, kui su seljataga poleks hästi toimivat meeskonda, kelle peale saab alati kindel olla.
Seepärast püüan ka ise olla nii usaldusväärne ja abivalmis kui võimalik ja vajalik.

Kas ja kuidas kultuuriakadeemias töötamine Sind on muutnud?

Olen kultuuriakadeemias väikeste pausidega kokku õppinud ja töötanud 17 aastat ja selle aja jooksul on minust saanud oma ala (silmuskudumise) meister ja esinemist mitte kartev inimene, õppejõuna olen aga muutunud konkreetsemaks – kogu sõbralikkuse ja mõistvuse juures (kes meist poleks noor või roheline olnud!) tuleb üliõpilasi juhendades olla oma korraldustes detailne ja tagasisidestamises põhjalik, sest lõppeks on kaalul nende hariduse kvaliteet! Selle juures muidugi ei tohi kaotada tundlikkust kaaluda iga üliõpilase individuaalseid andeid ja iseloomujooni – milline õpetamisstiil sobib ühele, ei pruugi seda sobida teisele. Parim, mida õppejõud anda saab, on olla oma eeskujuga inspiratsiooniks, seega tuleb alati pingutada ja olla teadmiste-oskuste poolest paar sammu ees.

Küsimus eelmiselt vastajalt: "Kirjelda palun lühidalt oma unistuste töökohta!"

Unistuste töökoht oleks midagi loomingulist – seal ei peaks tegelema administreerimise ja bürokraatiaga, vaid ainult ja ainult sisuga! Tahaksin töötada mõnes keskaegses gildis meistrina, kes veeretaks kõik korralduslikud ülesanded sellide kaela, keskendudes ise loomingule ja pidusöökidele metseenidega.


Küsimus järgmisele vastajale

Mida teed looduse hoidmise nimel?

Tunne meie inimest: Eilve Manglus

Selles rubriigis tutvustame TÜ Viljandi kultuuriakadeemia inimesi tavapärasest ametikirjeldusest veidi erinevalt, esitades neile kuus küsimust. Vastab TÜ VKA rahvusliku metallitöö lektor Eilve Manglus

Tunne meie inimest: Katri Smitt

Selles rubriigis tutvustame TÜ Viljandi kultuuriakadeemia inimesi tavapärasest ametikirjeldusest veidi erinevalt, esitades neile kuus küsimust. Vastab TÜ VKA üldkompositsiooni lektor Katri Smitt.

Registreerimine: TÜ VKA vilistlaspäeva galaetendus ja pidu 11. juunil 2022

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia vilistlaspäev toimub 11. juunil 2022.