Autor:
Triin Kauber

Tallinnas algab minifestival „Värske kraam Viljandist”

1.–4. juuni 2023 saab Tallinnas kinos Artis, Kanuti Gildi SAALis ja Tallinna vanalinnas näha TÜ Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide festivali Värske kraam Viljandist, mis toob Tallinna publiku ette TÜ VKA etenduskunstide õppe mitmekülgsust peegeldava programmi. Festivalil on tantsukunsti ja teatrikunsti õppekava lõpetajate lavastused, näitlejate loodud lühifilmid, samuti saab näha etenduskunstide õppekava teise kursuse tudengite Andri Suga, Kristjan Taska, Kärt Kokkota, Ronja Marie Tepp installatsiooni Viiv, mis valmis visuaalse teatri õppeaine raames.

Festivali programm ilmestab kultuuriakadeemima ainulaadsust – koos õpivad erialad, kes ka etenduskunstide valdkonnas väljaspool kooli koos toimetavad: visuaalkunstnikud, etenduskunstnikud, näitlejad, lavastajad ja koreograafid. Noored õpivad koos, puutuvad kokku üksteise erialadega ja mõjutavad teineteist. Seda ilmestab ka näiteks teise kursuse etenduskunstnike poolt loodud installatsioon Viiv. Erinevate lavastuste meeskondadesse on lisaks visuaalkunstnikele kaasatud ka TÜ VKA produtsendi eriala tudengid, aga ka heli- ja kultuurikorralduse tudengid, “ kommenteerib festivali TÜ Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide õppekava programmijuht Tiiu Tamm.

1. juunil on kinos Artis kõigile tasuta (eelregistreerimisega) Laura Lemberi, Liisbeth Kala, Maria Valgu lühifilmide ühisseanss „Eimiski saab kultuurimaastikule”. Tegemist on kolme naisnäitleja esimeste katsetustega filmikeeles, teisisõnu audiovisuaalne uurimus ja sõnavõtt kipitavatel teemadel. Filmid sündisid vajadusest ning võimalustest kriisikursusena enda loominguliste impulssidega lõpuni minna.  

3. ja 4. juunil saab Kanuti Gildi SAALi Pühavaimu saalis vaadata Erko Sildi ja Saamuel Pilpaki lühifilmi „Erksam, mis on katsetuslik hübriidfilm, kus viimase aasta näitlejatudengid on kokku pannud erinevate ideede ja protsesside sümbioosi. Mais toimunud esilinastusel oli trupi eesmärk luua lavastatud filmi live-filmimist, milles live’is olev pealtvaataja saab olla terviku üks osa.

„Sisuliselt tahame filmiga jagada mõtteid sellest, kuidas maailm meie jaoks toimib. Lavastuslik tervik oli eelkõige mõeldud live’is olevale publikule. Võimalus seda filmina järelvaadata on vastutulek neile, kelle elutempo ei võimaldanud võtta hetke, aga soovivad saada siiski osa teosest, sõnas üks filmi autoritest, näitleja Erko Sild.

Kanuti Gildi SAALis näeb festivali ajal viite eriilmelist tantsukunsti õppekava lõpetava üliõpilase lavastust: Triin Kauberi „Kindel kulg: ennustatavad sündmused, Maryn-Liis Rüütelmaa „On olemas veel midagi", Elle Viiese „Koodeks", Liis Maria Kaabeli „Lava ja tagune ja Jaana Persidski lavastust „Krõbinad kukkusid maha ja siis piim sinna peale“. Tööde juhendajad on Karl Saks ja Ruslan Stepanov. Lisaks lavastajatele ja TÜ VKA etenduskunstide õppekava teise kursuse tudengitele näeb lavastustes koos Maryn-Liis Rüütelmaaga laval legendaarse tantsukompanii BOX RM asutajaliiget ja tantsukunstnikku Merle Saarvat ning Liis Maria Kaabeli lavastuses akrobaati, tantsijat ja lavastajat Kädi Metsojat.

Festivali viimasel päeval, 4. juunil saab näha kahte enesepeegelduslikku ja humoorikalt ühiskonnakriitilist teatrikunsti õppekava tööd. „4avastajaDraamat on nelja lõpetava lavastaja Alissija-Elisabet Jevtjukova, Anna Laura Alametsa, Eliise Künnise ja Sebastian Talmari ühistöö. Tegemist on performatiivse olemisega, kus lavastajad avavad oma filtri kaudu isiklikke küsimusi kasvamisest, otsimisest ja loomisest.

Samal päeval esietendub ka tänavu lõpetavate näitlejate Maria Valki, Germo Toonikuse, Pirte Laura Lemberi, Erko Sildi, Liisbeth Kala, Saamuel Pilpaki, Johanna Vaiksoo, Theodor Tabori ja  Luisa Lõhmuse viimane ühistöö „LÕPUMÜÜK, mille sisu peegeldab tänast kultuuripoliitilist olukorda ja puudutab teemasid, millega ellu astuv noor kunstnik peab silmitsi seisma. Noortega koos astub publiku ette näitlejanna Riina Maidre. Etendus on tasuta eelregistreerimisega.

Fienta keskkonnas saab soetada endale festivali passi ja päevapiletid, etenduste üksikpiletid on müügil vaid kohapeal pool tundi enne etenduse algust hindadega 8 ja 10 €. Täpsema info leiab Fientast.
 

Loe lähemalt: https://viljandi.ut.ee/et/varskekraam

kultuur

Kultuuriakadeemia lõpetab 134 üliõpilast

kultuur

TÜ VKA lõpuaktus 2024 toimub 16. juunil

kultuur

Kultuuriakadeemias saab uuel õppeaastal end täiendada kolmes uues loomevaldkonna mikrokraadiprogrammis