Autor:
Richard Denny

Selle aasta Viljandi linnameister on sepp Tõnis Luik

UNESCO loovlinnade võrgustikku kuuluv pärandilinn Viljandi valis pärandusele pühendatud 2024. aasta linnameistriks sepa Tõnis Luige.

Tõnis Luige tegevus Viljandi linnameistrina lähtub pärandilinna aastateemast, milleks on „pärandus". „Kindlasti soovin tutvustada linlastele sepatöö praktilisi oskusi aga ka sellega seotud pärandit Viljandi linnaruumis. Teiseks paelub mind perekondlike reliikviate teema: soovin aidata kaasa inimeste kodudes olevate pärandesemete väärtuse ja tähenduse paremale mõistmisele," avas linnameister taotluses oma plaane.

UNESCO pärandilinna Viljandi töörühma eestvedaja, Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava programmijuhi Ave Matsin sõnul valiti Tõnis Luik linnameistriks tänu värskele vaatenurgale ja linlastele uusi teadmisi ning oskusi pakkuvale programmile. "Käsitööd seostatakse enamasti ikka naiste tegevusega. Tõnise välja pakutud metallitöö ja sepise teema toob aga publiku vaatevälja senisest feminiinsest poolest hoopis erineva vaatenurga," sõnas Matsin.

Viljandi linnapea Johan-Kristjan Konovalovi sõnul on tal hea meel uue linnameistri üle, kelles saavad kokku vaimne ja materiaalne kultuuripärand. "Tõnise erilised oskused aitavad pärandiga seonduvat kindlasti põneval viisil viljandlastele lähemale viia ja Viljandit kui UNESCO loovlinna hästi esile tõsta. Olen kindel, et tema linnameistriks oleku ajal leitakse linnas üles rohkelt vanu traditsioone, aga ehk algatatakse ka mõni uus."

Uus linnameister on omandanud TÜ Viljandi kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia metallitöö hariduse, millele lisaks on ta saanud Muinsuskaitseametilt pädevustunnistuse metallide konserveerimise ja restaureerimise valdkonnas tegutsemiseks. Kultuuriakadeemia sepikoja meistri töö kõrval on Tõnis Luik viimastel aastatel sukeldunud Eesti oma metallipärandi taastamisse ja säilitamisse pühenduses nii eramute kui sakraalehitiste metallist osade konserveerimisele, restaureerimisele ja rekonstrueerimisele. Tõnise seni laiemat kõlapinda saavutanud projektiks on Viljandimaa Mulgi valla Karksi kabeli metalluste konserveerimine, mille eest pälvis ta ka Muinsuskatiseameti tunnustuse.

Viljandi kuulub UNESCO loovlinnade võrgustikku 2019. aastast. Siinne esimene linnameister oli disainer, õpetaja ja õppejõud Triin Amur, teine oli disainer, käsitöömeister ja õppejõud Marta Konovalov (endise nimega Moorats) ning eelmisel aastal kandis linnameistri rolli toiduajakirjanik, maaeluentusiast ja kultuurikorraldaja Gea Valner. Loovlinnade võrgustik hõlmab seitset kategooriat: kinolinnad, käsitöö- ja rahvakunstilinnad, disainilinnad, gastronoomialinnad, kirjanduslinnad, meediakunstilinnad ja muusikalinnad. Eestist kuuluvad loovlinnade võrgustikku Tartu kirjanduse, Tallinn muusika ning Viljandi käsitöö ja rahvakunsti kategoorias.

Lähemalt: UNESCO pärandilinna Viljandi töörühma eestvedaja, Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava programmijuht Ave Matsin, telefon 5262 510.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Weaving: traditional geometric patterns on a draw-loom

Weaving: Traditional Geometric Patterns on a Draw-Loom

Silversmithing: Silver Spoon

Silversmithing: Silver Spoon */**

Poplin blouses from Kihnu Island

Sewing: Poplin Blouses from Kihnu Island */**