Autor:
Siim Verner Teder

Pärandilinn Viljandi avab pärandaiandusele pühendatud aasta

13. mail kell 10–16 toimub Viljandi gümnaasiumi alal Pärandilinn Viljandi pärandaianduse aasta avapäev, mis pakub mitmekesist programmi kogu perele. Ühtlasi antakse pidulikult üle linnameistri tiitel uuele Viljandi linnameistrile Gea Valnerile. 

UNESCO loovlinnade võrgustikku kuuluva Pärandilinn Viljandi toimkond valis aasta teemaks „Pärandaianduse”, et linnakodanikud saaksid teadlikumaks oma ainulaadsetest aianduse traditsioonidest. Pärandaiandus tõstab fookusesse liigirikkuse toetamise ajalooliste aiapidamise viiside kaudu ning juhib tähelepanu vanaemade aedades kasvanud taimesortidele, mis tänapäeval kadumas on.  

Linnameistri Gea Valneri ja Viljandi gümnaasiumi koostöös toimuv avapäev pakub harivat ja inspireerivat tegevust kogu perele. Hommikul on kõik oodatud rõõmsale kogupere hommikudiskole „Kes aias?”. Üle antakse linnameistri tiitel ning läbi päeva toimuvad hariduslikud loengud, õpitoad ja taimeretked lastele. Aset leiab ka aasta esimene rohelaat ning  kogukonnaaia istutus- ja külvamistalgud koos gümnasistidega. Läbi päeva on avatud kohvikuala hõrgu ja metsiku Korilase Köögiga. Raamatukogus on sündmuse raames avatud pärandaiandusele pühendatud näitus „Ajast aega, aiast aeda“. Pärandaia aasta tähistamiseks avatakse Apteegi aias C. R. Jakobsoni taluaia lillepeenar.  

Linnameistril, toiduajakirjanikul ja maaeluentusiastil Gea Valneril on aasta jooksul kavas mitmeid pärandusaktsioone ja sündmusi. „Ilus oleks, kui läbi aasta saaksime teadlikumaks meie aedade lugudest, liigirikkusest, meie taimede ja aedade pärandist ning ideid selleks, kuidas meie lastele ja lastelastele tervemat, rikkalikumat ja elusamat keskkonda edasi anda. Usun, et pärandaianduse aasta avapäev, aga ka suvised taimetuurid ja aiatiirud, erinevad õpitoad ja loengud juurest õieni, ühistegemised aedades ning muud pärandaiandusteemalised sündmused aiamaailma ja selle pärandit meile kõigile natuke lähemale toovad,“ avas linnameister oma plaane. 

Igal aastal valitava linnameistri ülesanne on elavdada Viljandi loomeelu ning aidata kujundada linna mainet rahvusvaheliselt tuntud loovlinnana. Esimene linnameister oli disainer, õpetaja ja õppejõud Triin Amur ning teine disainer, käsitöömeister ja õppejõud Marta Moorats. Pärandilinn Viljandi kuulub UNESCO loovlinnade võrgustikku, mis hõlmab seitset linnade kategooriat: kinolinnad, käsitöö- ja rahvakunstilinnad, disainilinnad, gastronoomialinnad, kirjanduslinnad, meediakunstilinnad ja muusikalinnad. Eestist kuuluvad loovlinnade võrgustikku Viljandi käsitöö- ja rahvakunstilinnade, Tartu kirjanduslinnade ning Tallinn muusikalinnade kategoorias. Pärandilinna tegevusi koordineerib Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia.   

Vaata ajakava

kultuur

Kultuuriakadeemias valminud sämplipank avab pärimuspillide helimaailma laiemale publikule

pärand

Viljandi pärandusfestival 2024

koma

8. märtsil antakse Ugala teatris üle prof Kalju Komissarovi nimelised stipendiumid