Omakultuuriakadeemia: Sveta Grigorjeva

25. aprillil 2023 algusega kell 18 astub Omakultuuriakadeemia loengus üles Sveta Grigorjeva ettekandega "Oma ja võõras teatri ja tantsu mõtestamisel".

Image
Omakultuuriakadeemia: Sveta Grigorjeva - Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia

Sveta esimene kogemus nüüdistantsuga päädis mitte eriti originaalse reaktsiooniga sellele: „Mis asi see veel on?“, „Kas see on tants?“, „Kas need inimesed tantsivad nüüdistantsu, sest muud tantsu nad teha ei oska?“, „Kui see on tants, miks nad räägivad laval?“, „Kas nad ise saavad ka aru, mis nad teevad?“, „Miks ma olen siin?“, „Ma tahan oma raha tagasi!“. „Ma ei lähe enam kunagi ühtegi nüüdistantsuetendust vaatama!!!“.

Loeng “Oma ja võõras teatri ja tantsu mõtestamisel” küsib ja pakub vastuseid küsimusele: miks üks lavastuse  “keel”, meetod, žanr, stiil vms tundub olevat justkui arusaadav ja oma ning teine jällegi võõras ning arusaamatu. Kas me saame elada maailmas, kus on aina vähem meile “võõrast”? Kas “omana” kellegi-millegi tundmine-tajumine on – vähemalt teatris – omandatav? Mis läbi oma/võõras binaarse mõtlemise ümbermängimise-laiendamise teatris/maailmas/inimesega juhtub?

Sveta Grigorjeva on Eesti koreograaf, tantsija, luuletaja ja kriitik. Ta on avaldanud kaks luulekogu „kes kardab sveta grigorjevat“ (2013) ja „American beauty“ (2018). Tema lavastuste hulka kuuluvad näiteks “Rebel Body Orchestra“ (2017), „TEKHNE“ (2020) ja „FAKERZ“ (2021). Kunstnikuna huvitab teda spinozalik „me ei tea siiani, milleks keha on võimeline“ lähtestus ning tihtipeale just ekspressiivse keha ja teksti võimalik subversiivne olemus ja potentsiaal. Grigorjeva on tantsinud nii enda kui teiste töödes Eestis ja välismaal. Sveta omandas sügisel 2022 oma teise magistrikraadi Justus-Liebig-Universität Giessenis Saksamaal kõrgema kiitusega.

Vaata videosalvestust

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!