Autor:
Integratsiooni Sihtasutus

Narvas jõuavad lavale Moepöörde moekooli kollektsioonid

11. juunil 2023 algusega kell 16 toimub Narvas moe- ja keelekooli Moepööre moešõu, kus näeb Ida-Virumaal ja Tallinnas elavate eesti keele õppijate loodud rõivaid ning aksessuaare. Moešõu on tasuta ning kohapeale on oodatud kõik huvilised. 

Tänavu märtsis kokku saanud keeleõppijate ja disainerite ees seisis uudne väljakutse: luua unikaalne jätkusuutlik moekollektsioon ning harjutada eesti keelt. 

„Ääretult põnev oli jälgida, mida keeleõppijatest disainerid on loonud vaid kolme kuuga, taaskasutades Uuskasutuskeskusest leitud materjale. Samuti on huvitav jälgida kuidas moekooli mentorid aitavad ja suunavad õpilasi. Olen natukene saanud kollektsioone juba piiluda ja vôin kinnitada, et tulemas on vähemalt paar väga meisterlikku teost,“ lausus üks moe- ja keelekooli Moepööre korraldajaid ning moefestivali Estonian Fashion Festival eestvedajaid foto- ja videograaf Getter Raiend. 

Valminud rõivaid ja aksessuaare näeb Narva Astri kaubanduskeskuses toimuval avalikul moešõul, mille käigus selgub, kes keeleõppijatest pälvib oma loominguga parima jätkusuutliku moekollektsiooni tiitli ning saab 1000 eurot edasiseks moealaseks tegevuseks. 

„Ma ise olen pärit Kohtla-Järvelt. Sain keskhariduse Jõhvi Kutsehariduskeskuses rõivaste õmblemise erialal. Alles siis kolisin Tallinna õppima moedisaineriks. Sel ajal polnud selliseid lahedaid projekte, mis võimaldaksid loomingulistel inimestel erinevas vanuses avaneda, näidata oma loovust, saada õpetust moeekspertidelt, nõu mentorilt ja samal ajal õppida eesti keelt. Seega olen äärmiselt rõõmus, et sellised projektid hakkasid ilmnema minu kodukandis, ja olen väga õnnelik, et olen sellest väikesest osast osa,” sõnas žürii esinaine, stilist Svetlana Agureeva.

Lisaks moe- ja keelekoolis Moepööre loodud kollektsioonidele näeb laval ka teiste Eesti jätkusuutliku moe disainerite töid: Studio KÄT, Anu Sirkas, LUSTE ja GALLERYxRED ISLAND. Esmakordselt näitavad Narvas oma lõputöid ka Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiili- ja nahaosakonna tudengid.

 

Olulisemad faktid moe- ja keelekoolist MOEPÖÖRE:

  • Tõi kokku 40 eesti keele õppijat Ida-Virumaalt ja Tallinnast, kes töötasid 12 meeskonnas.
  • Algatajateks on Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja, Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja moefestival Estonian Fashion Festival.
  • Kogu tegevus koolis toimus eesti keeles ja oli toetatud Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja õpetaja Julia Viirsalu poolt.
  • Mentoriteks olid Eesti disainerid, kes edukad jätkusuutlikus disainis: Ivo Nikkolo peadisainer Margot Vaaderpass, moeateljee KÄT asutaja Kätlin Kikkas, äsja maailma esimest e-kaubanduse pakendiringluse süsteemi TANGO EESTI käivitanud Liis Tiisvelt ning kudumeid loov Anu Sirkas.
  • Vajalikke kogemusi jagasid õpilastele töötubades tunnustatud asjatundjad: Tallinna Tehnikakõrgkooli õppejõud Diana Tuulik, Viljandi Kultuuriakadeemia juht Juko-Mart Kõlar, moeportaali asutaja Aljona Eesmaa, moefotograaf Getter Raiend.
  • Sobilikke materjale said õpilased eelkõige Uuskasutuskeskuse kogutud esemetest, Ivo Nikkolo laojääkidest ning kauplustest Abakhan.
  • Parima moekollektsiooni valib žürii, mille koosseisu kuuluvad: Svetlana Agureeva, Juko-Mart Kõlar, Lembe Lahtmaa, Anna Farafonova, Getter Raiend ja Aljona Eesmaa. 
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
kultuur

Osale noorte ringtehnoloogia loomekonkurssil „Parandan maailma oma kätega“

kultuur

Anu Raua nimelise stipendiumi pälvis Mari Roose 

kultuur

Viljandis toimus kultuurikorralduse sügiskool 2024 – viis aastat ideede ja kogemuste vahetamist