Konverentsil uuritakse pärandtehnoloogia seoseid kohalike materjalidega

Neljapäeval, 30. novembril kell 11–16 peetakse Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia Vilma majas pärandtehnoloogia konverentsi teemal "Pärandtehnoloogia ja kohalikud loodusmaterjalid". Sel aastal on fookuses eestlaste või ka nende naabrite traditsiooniliste käsitöötehnikate jaoks sobivad materjalid.

Konverentsil otsitakse vastuseid küsimustele, kuidas ja milleks on neid materjale vanasti kasutatud ning mis eesmärgil annaks neid tänapäevalgi kasutada. Juttu tuleb lubjast, rauast, linast, kanepist, villast, luust, loomade siseelunditest ja maltspuidust. Kokku on konverentsil kaheksa pooletunnist ettekannet ja kuulajatel on võimalik esitada küsimusi.

„Käsitööliste jaoks on väga vajalik orienteeruda materiaalses ajaloos ja teada, milliseid kohalikke toormaterjale on siinmail varasematel aegadel igapäevase tarbevara valmistamiseks kasutatud ja selle põhjal mõelda, kuidas seda ka praegu oleks võimalik teha. Vahel on nii, et see materjal, mis kunagi oli väga sobiv ja ainuvõimalik, ei ole praegu enam tänu moodsatele kunstmaterjalidele kasutust leidnud ja me peame uuesti katsetama ning leidma põhjendusi, kuidas ja miks neid materjale isiklike esemete või konkurentsivõimeliste ja jätkusuutlike toodete valmistamiseks kasutada. Kuidas saab käsitööline või ehitaja võtta oma materjalist maksimumi, nii et see oleks mõistlik, eesmärgipärane ja rahakotisõbralik, seda proovime oma konverentsil vaagida,“ andis TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia magistriõppekava programmijuht Kristi Jõeste ülevaate konverentsi sisust.

Erinevate ettekannetega esinevad TÜ arheoloog Ragnar Saage, traditsioonilise nahatöö asjatundja  Tuuli Jõesaar, ökoehitaja Kermo Jürmann, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsin ning osakonna vilistlased Margit Pensa, Andres Ansper, Monika Hint ja Markus Pau.

Pärast esinejaid antakse üle Anu Raua stipendium TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna üliõpilastele, kes on silma paistnud ainelise kultuuripärandi uurimise ja hoidmisega. Stipendiumi moodustab rahaline toetus 1000 eurot ning teise osa naturaalmajanduslik toetus, mis sümboliseerib seotust maakultuuriga.

Samuti tutvustatakse trükisooja osakonna aastakirja Studia Vernacula 2017. aasta väljaannet "Leivanumber". Tegemist on käsitöö, oskuste ja ainelise kultuuripärandi uurimisele keskendunud trükisega.

Konverentsi korraldab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond viiendat korda.

Konverentsi ajakava.

Lisainfo: Kristi Jõeste, 520 0340, kristi.joeste@ut.ee