Konverentsil saab aimu käsitöölise töökojast

Reedel, 16. novembril kell 11–16 peetakse TÜ Viljandi kultuuriakadeemia Vilma majas pärandtehnoloogia konverents teemal "Töökojast ja tööriistadest". Lisaks toimub aastakirja Studia Vernacula 2018. aasta väljaande tutvustamine ja Anu Raua stipendiumi üleandmine.

Konverentsi fookuses on käsitöönduslikud tööriistad ja töökeskkond arendus- ning uurimisobjektina. Esinema on kutsutud rida praktikuid, kes mõtestavad oma töökeskkonda ja vahendeid. Ettekannete käigus peatutakse tööriistade leiutamise ajalool ja tänapäeval, samuti töökeskkondade sisustamise põhimõtetel alates töövoo kujundamisest kuni mikrokliimani.

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsini sõnul on igal meistril eriline ja isiklik suhe oma tööriistadesse. “Protsessi õnnestumine sõltub paljus eesmärgipärastest ja kvaliteetsetest vahenditest. Loodame, et tõstatatud teemad aitavad tähelepanu juhtida tööriistade ja -kodade uurimise ning arendamise vajadusele ja inspireerivad käsitöölisi seda oma tegevuses rohkem mõtestama,” lisas Matsin.

Pärandtehnoloogia konverents sai alguse 2013. aastal, kui ilmus osakonna uuendatud käsitööteadusliku ajakirja Studia Vernacula esimene number. “Siis tundus kohane tähistada seda uuele uurimissuunale tähelepanu pöörava konverentsiga.” sõnas Matsin. Läbi aastate on olnud konverentsil vaatluse all erinevad teemad: näiteks kohalikud loodusmaterjalid, oskuste dokumenteerimine, terminoloogia ja materiaalse kultuuri uuringud laiemalt. “Selle kaudu saab toredasti suunata tähelepanu kitsamale valdkonnale, millega tegelemine toetab pärandtehnoloogia arengut tervikuna.” lisas Matsin.

Konverentsil esinevad pärandtehnoloogia magistrant Eeva-Liisa Kriis, Eesti Kunstiakadeemia õppejõud Nils Hint, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna õppejõud Katri Smitt ning osakonna vilistlased Annika Vaalma, Andres Ansper, Monika Hint ja Tarmo Tammekivi.

Konverentsil antakse üle ka Anu Raua stipendium TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna üliõpilastele, kes on silma paistnud ainelise kultuuripärandi uurimise ja hoidmisega. Stipendiumi moodustab rahaline toetus 1000 eurot ning Anu Raua poolt kokku pandud moonakott, mis sümboliseerib seotust maakultuuriga. Samuti tutvustatakse trükisoojana käsitöö, oskuste ja ainelise kultuuripärandi uurimisele keskendunud aastakirja Studia Vernacula 2018. aasta väljaannet "Esemete elulood".

Konverentsi korraldab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond kuuendat korda.

Konverentsi ajakava: https://www.kultuur.ut.ee/et/osakonnad/parandtehnoloogia-konverents

Lisainfo:

Ave Matsin

ave.matsin@ut.ee