Autor:
Laurence Vasseur

Eesti-Prantsuse Erasmus+ välispraktikavahetus õpetab mõlema riigi töökultuuri tundma

13. aprillist kuni mai lõpuni osales neli TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tudengit Eesti-Prantsuse välispraktikavahetuses, saades töökogemuse Prantsuse etenduskunstide asutustes, samal ajal kui prantslased olid Eesti teatrites praktikal. Juunis toimunud kõigi osapoolte veebikohtumine kinnitas koostöö jätkumist ka 2025. aastal.

Igal kevadel saavad kolm meie etenduskunstide tehniliste erialade üliõpilast (kas videokujundaja, valguskujundaja, butafoor-dekoraator või tehnilise produtsendi eriala tudengid) ja üks helitehnika üliõpilane kuu aja jooksul töökogemuse Prantsuse etenduskunstideasutuses. Sel aastal võeti kolm üliõpilast vastu Pariisis Le Saxis, Théâtre de la Commune'is ja La Ferme du Buisson'is ning üks tudeng oli esmakordselt Lyonis, PLF EVENTSis, kus nad said sukelduda prantsuse (töö)kultuuri.

Samal ajal oldi CFPTSi koolituskeskusest (Centre de Formation Professionnelle aux Techniques du Spectacle) Eestis praktikal esmakordselt Tartu Uues Teatris, kus René Liivamägi juhendamisel valmistati ette lavastusi ka Narva ja Tallinnasse. Kolmandat aastat järjest oli Eesti Noorsooteater Prantsuse videokujundaja ja helitehnoloogi praktikabaas, tugevdades mentor Mait Visnapuu abiga veelgi koostöösidemeid.

Virtuaalne komponent pani prantslased ja eestlased koos veebis tööle

Lisaks välispraktikavahetusele osalesid kõik Eesti ja Prantsuse praktikandid veebikohtumistel, mille viis läbi TÜ VKA etenduskunstide lektor Taavet Jansen. Nende MAX MSP keskkonnale keskendunud praktikumide käigus tegelesid Prantsuse ja Eesti tudengid koos virtuaalse lavaruumi loomisega. Seesugune välispraktika virtuaalne komponent oli esimene omataoline ning inspireeris planeerima uusi koostöövorme.

Prantsuse koolituskeskuse esindajate viljakas külaskäik Eestisse

6.–11. maini viibisid mõned CFPTSi meeskonna liikmed Eestis, et kohtuda praktikantide ja nende juhendajatega. Viljandis oli neil võimalus osaleda TÜ VKA visuaalse teatri õppeaine arvestusel, mis koosnesid lühietendustest ning juhtusid olema metoodikalt ja õpetamisviisilt väga sarnased CFPTSis kasutatavate rühmatöömeetoditega.

Pärast Viljandi külastamist sai Prantsuse meeskond kokku praktikantide ja nende juhendajatega Tartus ja Tallinnas. Kohtumised andsid suurepärase võimaluse näha Prantsuse praktikantide igapäeva Eesti teatrites ja pidada erialaseid arutelusid.

Koostöö jätkumist kavandatakse õhinal

CFPTSi, TÜ VKA ja mõlema riigi etenduskunstide asutuste koostöö vaadati ühiselt üle juunis toimunud veebikohtumisel, kus jagati kogemusi ja tagasisidet, et praktikavahetust veelgi parendada. Kõik osalejad kirjeldasid oma kogemusi Eestis ja Prantsusmaal kui sügavalt rikastavaid ning tõdesid, et välispraktika pakkus rohkemat kui vaid tehniliste oskuste omandamine. Praktikandid avastasid erinevaid töömeetodeid, puutusid kokku mitmesuguste arusaamade ja lähenemisviisidega, leides neile ühisnimetajaks “inspireeriv”.

Järgmise aasta praktikavahetuse kuupäevad on juba paika pandud. Eesti-Prantsuse etenduskunstide tehniliste erialade ja helitehnoloogia tudengi välispraktika kestab 13. aprillist kuni 11. maini 2025. See periood peaks langema kokku rahvusvahelise visuaalteatrifestivaliga Tallinn Treff, mis on alates 2007. aastast võõrustanud enam kui 20 lavastust umbes 15 riigis ning pakub Prantsuse praktikantidele loodetavasti rikastava kogemuse.

kultuur

Lõppes muusikaõpetajate digioskusi arendav täiendõppekursus “Digitaalsed oskused muusikaõpetajatele”

kultuur

Prantsusmaal toimus TUNE projekti viimane intensiivnädal

Sound recording session

Rahvusvaheline helidisaini kursus ootab osalejaid Tamperesse