Autor:
Erik Peinar

Näitus "Sinitriipu kirjatud"

Näitusel "Sinitriipu kirjatud" eksponeeriti Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava rahvusliku tekstiili eriala kangakudumise õppeaines valminud sinikirjalisi vaipu.

Kangastelgedel kootud sõbakirjalised ning naastpõimes koopiavaibad on valmistatud traditsioonilisi tehnikaid, materjale ja töövahendeid kasutades, sooviga saada õppekogemus ning anda uus elu unustusse vajunud käsitööpärandile. Esemed, mille alusel koopiad valmistati, asuvad Eesti Rahva muuseumis, Rakvere muuseumis ning erakogus.

Traditsiooniliselt olid taustatriibud sama laiad kui kirjatriibud. Alles 20. sajandil hakati kuduma vaipu, kus värvi intensiivsus muutus mustritriibu südamikus kas tumedamaks või heledamaks. Vaipade kujundus ja tehniline teostus arenes kiiremini Põhja-Eestis, konservatiivsemas Lõuna-Eestis kasutati naast- ja pindpõime tehnikat väga harva.

Näitusevaibad kudusid rahvusliku tekstiili eriala üliõpilased Haldi Ellam, Ene Koppelmann, Signe Lintrop, Maria Merimaa, Triin Sarapik-Kivi, Evelin Siiman, Maris Taul, Gitta Truus ja Kadri Võrel. Vaipade valmistamist juhendas kogenud õppejõud Christi Kütt, kes on ühtlasi selle kooli vilistlane ning juba pea kakskümmend aasta jaganud oma teadmisi kangakudumise alal. Näitus on pühendatud Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 30. aastapäevale ja seda korraldab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava.

Eksponeerimine:

  • 18. august – 30. september 2021 Riigikogu Toompea lossi 3. korruse galerii;
  • 1. november 2021 – 1. märts 2022 Tartu Ülikooli peahoone.
Muusika

Iirimaal toimus järjekorras teine muusikaõpetajate digioskuste arendamise projekti kohtumine

Omakultuuriakadeemia: Andres Kõpper

Omakultuuriakadeemia selle sügise neljas esineja on muusik Andres Kõpper.

Omakultuuriakadeemia: Aivar Simmermann

2023. aasta sügishooaja lõpetab omakultuuriakadeemias näitleja, koolitaja ja õppejõud Aivar Simmermann loenguga "Erinevad ellusuhtumised, ühine hool".