UNESCO loovlinnade võrgustikku kuuluv Pärandilinn Viljandi järgmise kahe aasta teemaks on “Pärandaiandus”. Pärandaiandus tõstab fookusesse liigirikkuse toetamise ajalooliste aiapidamise viiside kaudu ning juhib tähelepanu vanaemade aedades kasvanud taimesortidele, mis tänapäeval kadumas on. Ühtlasi asub Pärandilinn Viljandi otsima linnameistrit, kes elavdaks aasta jooksul linna loomeelu ja aitaks kujundada Viljandi mainet rahvusvaheliselt tuntud loovlinnana. Linnameistrit otsitakse fookusteemale kohaselt pärandkultuuri või aianduse või nendega seotud loovaladel tegutsevate inimeste seast. Linnameistrile on ette nähtud aastatasu 5200 eurot.
Pärandilinn Viljandi tegevuste eestvedaja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava programmijuht Ave Matsin räägib, et linnameistriks oodatakse inimest, kes oskab aiapärandist välja noppida teadmised ja oskused, mida on kasulik rakendada loovalt tänaste probleemide lahendamisel. Samuti peaks ta neid teadmisi inspireerivalt edasi andma nii Viljandis kui kaugemal. “Pärandaiad võimaldavad meil oma esivanemate lugusid tagasi püüda ja lastele ja lastelastele edasi anda ning mitmekesistada meie toidulaudu. Läbi pärandaianduse saame teadlikumaks oma ainulaadsetest traditsioonidest. Võib isegi öelda, et pärandaed on elava ajaloo vorm,“ avas Matsin Pärandilinna fookusteemat.
Viljandi linnapea Madis Timpsoni sõnul on Viljandis pärandkultuur ja selle edendamine südameasjaks juba aastaid ning viimased kaks aastat on Pärandilinn Viljandi tegevused andnud hea väljundi pärandiga seotud teemade fookusesse toomiseks. “Meie kaks esimest linnameistrit Triin Amur ja Marta Moorats suutsid parandamise teemat tutvustada läbi näituste korraldamise, mis mõlemal aastal tõid rohkelt külalisi ning said positiivset vastukaja. Nii on meil ka tänavusele linnameistrile suured ootused,“ lisas Timpson.
Linnameistri tiitlile kandideerimise sooviavaldus tuleb saata hiljemalt 10. märtsiks 2023 aadressile kultuur@ut.ee. Vabas vormis avalduses tuleb kirjeldada oma nägemust linnameistri rollist ja panusest Viljandi linnaelu elavdamisse, loovlinna maine tõstmisse ning linnaelanike ja külaliste heaolu parendamisse. Samuti tuleb kirjeldada oma viimase viie aasta loomingulist tegevust ja mida plaanitakse teha linnameistriks olemise perioodil. Linnameistri konkursi statuudiga saab tutvuda SIIN.
Viljandi kuulub UNESCO loovlinnade võrgustikku alates 2019. aastast. Võrgustik hõlmab seitset linnade kategooriat: kinolinnad, käsitöö- ja rahvakunstilinnad, disainilinnad, gastronoomialinnad, kirjanduslinnad, meediakunstilinnad ja muusikalinnad. Eestist kuuluvad loovlinnade võrgustikku Viljandi käsitöö- ja rahvakunstilinnade,Tartu kirjanduslinnade ning Tallinn muusikalinnade kategoorias. Pärandilinna tegevuste eestvedaja on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia.