Kerttu Kruusla

OmaMood moeetendus toob publikuni värske pärimusmoe

8. juunil 2023 algusega kell 19 toimub Eesti Rahva Muuseumis OmaMood moeetendus „Juures“, mille raames jõuab lavale 10 värsket pärimusmoe kollektsiooni. Etendus on osa 7.–9. juunini vältavast Estonian Fashion Festivalist.

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava rahvusliku tekstiili eriala lõputööde esitlustest välja kasvanud sündmus on tänaseks saanud märksa laiemad mõõtmed, kuid peamine eesmärk on jäänud samaks: innustada moeloojaid kasutama oma loomingu juures Eesti rikkalikku pärandvara. Tänavune etendus „Juures“ kannab eneses tükikest meie identiteedist, maalähedusest ning ürgsusest kaasaegses võtmes ning varasemast enam on fookuses kodumaine, ehe ja jätkusuutlik materjal.

Lavale jõuab 10 eriilmelist kollektsiooni, millest pooled on seotud kultuuriakadeemia lõpetajate ja vilistlastega. Oma loomingut esitlevad Maarja Palu ja Grete Küppar, Ruth Moppel ja Maarja Niinemägi, Liisi Anderson, Johanna Paiste, Reet Kuuse, Kristi Everst, Vilve Unt ja Ulvi Kangru, Triinu Traumann, Heleri Jürisson ja Kätli Saarkoppel. Tänavuse etenduse muusikaline kujundaja on laulja, multiinstrumentalist ja produtsent Maris Pihlap, kes viib kuulaja folgi, jazzi ja elektroonilise popi teekonnale. OmaMoe lavastaja Karmen Teesi Pregel seab etenduses fookusesse läheduse olulisuse – kuidas hoida iseend ja seekaudu pakkuda armastust teistele.

Etenduse peakorraldaja Karina Kirs sõnas, et OmaMood on etendus, kus kohtuvad traditsioonid ja tänapäev. „Meil on palju andekaid disainereid, kes loovad ja katsetavad, andes esivanemate moele uue hingamise – pealtnäha minimalistlikult, kuid tihtilugu väikese vimkaga,” ütles Kirs.

„Mood on kestlikkuse vaates väga vastuoluline valdkond, kus ühelt poolt on äärmuslik kiirmood maailma suuremaid prügi ja reostuse tekitajaid. Meie püüame OmaMoega esile tuua just aeglase moe väärtusi ja luua esemeid, mida on võimalik rahvarõivastele sarnaselt pärandada ühelt põlvkonnalt teisele,” avas etenduse tausta TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia programmijuht ja OmaMoe algataja Ave Matsin.

OmaMood etendus toimub juba 11. korda ja seda aitab korraldada TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava. Alates 2018. aastast on see osa Estonian Fashion Festivalist, mis toob kokku kolm Lõuna-Eesti moesündmust, sealhulgas Mood-Performance-Tantsu (korraldaja Kõrgem Kunstikool Pallas) ja Antoniuse moe-show (korraldaja Tartu Loomemajanduskeskus). Festivali põhieesmärk on tutvustada ja toetada noori disainereid ja nende loomingut. Festivali lisaprogrammi kuuluvad erinevad näitused, töötoad, moefilmid, koolitused ja seminar.

Estonian Fashion Festivali programm: https://fashionfestival.ee/

OmaMood moeetenduse lisainfo: https://fashionfestival.ee/omamood/

Piletimüük Fientas: https://fienta.com/et/estonian-fashion-festival-2023

Järgmine Viljandi linnameister on sepp Tõnis Luik