Autor:
Andres Tennus

Tartu Ülikooli uus õppeaasta algab üliõpilaste meeleavaldusega

Esmaspäeval, 29. augustil kell 10 toimub Tartu Ülikooli peahoone ees 2022/2023. õppeaasta avaaktus ja ülikooliteed alustab 4530 uut üliõpilast. Üliõpilaskonna esimees kutsub aktusel üles avaldama meelt kõrgharidusrahastuse toetuseks. Aktust saab jälgida ka UTTV vahendusel.

Õppeaasta alguse puhul tervitavad peahoone ees üliõpilasi rektor Toomas Asser, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu Ülikooli üliõpilaskonna esimees Katariina Sofia Päts ning semiootika ja kultuuriteooria õppekava esimese aasta üliõpilane Emma Lotta Lõhmus. Üles astub Tartu Akadeemiline Meeskoor dirigent Kuno Kerge juhendamisel ja aktusel osaleb ka ülikooli maskott Tiksu.

Sel aastal alustab õpinguid 4530 uut üliõpilast, neist 2757 kõrghariduse esimesel astmel, 1608 magistriõppes ja 165 doktoriõppes. Kokku õpib Tartu Ülikoolis 15 210 üliõpilast, sh 9260 kõrghariduse esimesel astmel, 4720 magistriõppes ja 1230 doktoriõppes.

Tartu Ülikooli üliõpilaskonna esimehe Katariina Sofia Pätsi sõnul on seekordne avaaktus tavalisest erinev, sest kõrghariduse rahastus on kriisis. „Üliõpilastel on aeg võtta ohjad enda kätte ja näidata oma meelsust. Kutsun kõiki üles osalema meeleavaldusel #sendidkaasa. Võta aktusele kaasa peotäis sente ja kõlistame neid märguande peale aktuse viimase kõne ajal üheskoos. Näitame, et nüüd aitab, kõrgharidus vajab kiiremas korras suurt rahasüsti ning oleme ülikooli ja õpingute nimel valmis kasvõi kerjama,“ ütles Päts.

Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk tuletas meelde oma juuni alguses sisseastumise infopäeval antud lubadust rääkida sügisel ülikooliperest ja tulevikuoskustest. „Ülikoolipere värskete liikmetena on teil oluline meeles pidada, et te ei ole passiivsed teadmiste tarbijad, vaid aktiivsed osalised uute teadmiste sünnis,“ rõhutas õppeprorektor.

„Lisaks suurele ülikooliperele tekib teil loodetavasti ka oma erialapere, kellega jagate ülikooliajal rõõme ja muresid, elamispinda ja toidukordi sagedamini kui oma päris perega. Jagamine on abiks, eriti rasketel aegadel, mida meile ennustatakse,“ rääkis Valk.

Tulevikuoskustest rääkides sõnas ta: „Ei nüüd ega ka tulevikus piisa enam vaid ühe valdkonna teadmistest, vaja on oskust siduda eri valdkondade teadmisi ja oskusi. Kasutage ära, et ülikoolis on see kõik teil käeulatuses – piisab vaid veidi avarama pilguga oma uute pereliikmete hulgas ringi vaadata.“

Aktuse ajal on peahoone ees ülikooli veebipoe müügitelk, kust on võimalik osta ülikooli meeneid ja trükiseid. Samas telgis kogutakse annetusi Ukraina üliõpilaste toetuseks ja igaüks, kes annetab vähemalt ühe euro, saab Tartu Ülikooli teadlaste avastatud piimhappebakteriga ME-3 rikastatud jäätise.

Avaaktusel on ingliskeelne sünkroontõlge, mille kuulamiseks saab soovi korral kõrvaklapid veebipoe telgi juurest. Isiklike kõrvaklappide ja nutiseadme abil on sünkroontõlkega aktust väikse viivitusega võimalik jälgida ka UTTV -st.

Avaaktusel esitusele tulevate laulude „Raha laul“ ja „Gaudeamus“ sõnad

Nutsurull on raske saak
särab aga silme ees

:,: Nutsurull on raske saak
inflatsioon on sees :,:

Keegi korjab keegi saab
kätte kõik ilmamaad

:,: Siis kui sugu surma saab
mammona pärandab
:,:

Keegi
pappi kokku aab
end aga tapab töös

:,: Sahtlid täis on sajaseid
elu see kulgeb öös
:,:

Häh, raha, see sulab nagu vaha

Eesti pangas hoia teist või sukasääre sees
Häh, raha, see sulab nagu vaha
ja üsna ükstakõik, mis värvi metal on tal sees


Kool on pikk, aga pikem veel
on minu rent ja üür
:,: Mul on taskus ainult käed
puudub sealt kupüür :,:

Ma ei taipa ma ei näe
kas teda kasvab puus

:,: Rahajutt käib iga päev
iga mehe suus
:,:

Mul on jalad mul on pea
mul on küljes käed

:,: Raskeid rahapakkisid
siiski silm ei näe
:,:

Häh, raha, see sulab nagu vaha
Eesti pangas hoia teist või sukasääre sees
Häh, raha, see sulab nagu vaha
ja üsna ükstakõik, mis värvi metal on tal sees

Euro see on raske saak
särab aga silme ees

:,: Euro see on raske saak
tal
gi metal sees :,:

:,: Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus! :,:
Post iucundam iuventutem,

post molestam senectutem

:,: nos habebit humus. :,: 

:,: Vivat academia, vivant professores! :,:
Vivat membrum quodlibet,

vivant membra quaelibet,

:,: semper sint in flore! :,: 

:,: Vivat et res publica et qui illam regit! :,:
Vivat nostra civitas,

maecenatum caritas,

:,: quae nos hic protegit! :,:

Avaaktusele järgnevad valdkondade ja instituutide avaaktused ning infotunnid, mille kohta leiad infot üksuse kodulehelt (ülikooli kõigi üksuste kontaktid).

kultuur

Sisseastumine kultuuriakadeemiasse

Sound recording session

Rahvusvaheline helidisaini kursus ootab osalejaid Tamperesse

kultuur

Pärandtehnoloogid osalesid Kagu-Norra Ülikoolis toimunud rahvusvahelisel intensiivõppe nädalal