Getter Raiend

Kultuuriakadeemia käivitab partneritega Ida-Virumaal moekooli

5. märtsil 2023 alustab Ida-Virumaal Integratsiooni Sihtasutuse, Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja Estonian Fashion Festivali koostöös eesti keele õppijatele suunatud tasuta moekool Moepööre, kus luuakse tuntud moeloojate juhendamisel oma rõivakollektsioon ja praktiseeritakse eesti keelt. Moekooli registreerumine on avatud 26. veebruarini.

Moepöörde eesmärk on kaasata rohepöördest inspireeritud moeloomesse huvilisi eesti keele õppijate seast. Kursusest saab osa võtta kuni 40 eesti keele õppijat, kes soovivad end moemaailmas teostada: loomeinimesed, õmblushuvilised, stilistid, tudengid, alustavad ettevõtjad. Osalejatele tagatakse kõik vajalik jätkusuutliku moekollektsiooni loomiseks ning kõigil on võimalus võita ka peaauhind summas 1000 €.

Unikaalne moekool viib kokku inimesed üle Eesti, et muuta rohepööre reaalsuseks. Oleme koondanud teadmisi ning kogemusi, kuidas muuta taaskasutust tavapäraseks. Ida-Virumaal on hakkajaid inimesi, kellel on reaalne vajadus, aga ka ajalooline oskus teha asju uutmoodi. Neid ühendades teemegi ühiselt soovitud pöörde,“ sõnas Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia direktor Juko-Mart Kõlar.

Töötubades saavad osalejad luua rõivaste ja aksessuaaride rohepöördelise kollektsiooni ning esitleda seda suurel laval. Seejuures pööratakse erilist tähelepanu rõivabrändide loomisele ja taaskasutuse võimalustele rõivamoes. Mentoriteks on edukad moeloojad: Ivo Nikkolo peadisainer Margot Vaaderpass, jätkusuutliku disaini etendajad Kätlin Kikkas ja Liis Tiisvelt ning kudumiskollektsioone loov Anu Sirkas.

Oma kollektsiooni loomise kõrval saavad moehuvilised arendada ka eesti keele oskust. Kogu tegevus toimub eesti keeles ja on toetatud kogenud Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja õpetajate poolt.

Loominguline töö aitab keelehirmust jagu saada. Ida-Virumaal ja ka mujal Eestis on palju andekaid disainereid ning õmblejaid, kellel ei avane häid võimalusi oma moeäri alustamiseks, kuna puudub keeleline võimekus. Tahame, et kellelgi ei jääks oma unistus teostamata oskuste tõttu, mida on võimalik arendada, lausus Narva eesti keele maja õpetaja ja moekooli projektijuht Julia Viirsalu.

Moekooli Moepööre on oodatud moehuvilised eesti keele õppijad, kellel on eesti keele oskus vähemalt A2 tasemel ning kes soovivad end moemaailmas teostada. Moekooli tegevus algab 5. märtsil ning kontaktõpe toimub kolme kuu vältel pühapäeviti Narva eesti keele maja ruumides. Valminud moekollektsioone esitletakse Narvas toimuval moešõul 11. juunil. Moekool on osalejatele tasuta.

Moekoolis osalemiseks tuleb esitada avaldus koos loovtööga veebilehel moepoore.ee hiljemalt 26. veebruariks.

Järgmine Viljandi linnameister on sepp Tõnis Luik

Sound recording session

Rahvusvaheline helidisaini kursus ootab osalejaid Tamperesse

Pärandilinn Viljandi otsib 2024. aasta pärandusfestivalile osalejaid