Autor:
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

Kultuurikorralduse sügiskool 2022

Kolmas kultuurikorralduse sügiskool toimub laupäeval, 29. oktoobril 2022 kell 11–18 Viljandis pärimusmuusika aidas. Sügiskoolis alapealkirjaga "Vastupidavus" arutletakse selle üle, mis loob eeldused vastupidavuseks vaimsel, füüsilisel, ühiskondlikul või ideede tasandil.

Sügiskooli on oodatud kultuurikorralduse professionaalid, tudengid ja kõik teised, kellele valdkond või mõni teema huvi pakub.

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse sügiskool on iga-aastane kokkusaamiskoht valdkonna professionaalidele, tudengitele ja laiemalt kultuurielu kavandamisest huvitatutele. Esimene sügiskool toimus oktoobris 2020 kultuuriakadeemia mustas saalis, alates 2021. aastast on toimumiskohaks pärimusmuusika aida suur saal. Varasemate sügiskoolide raames on oma mõtteid jaganud Eva Saar, Anu Rannu, Markko Karu, Maarin Ektermann, Aro Velmet, Ott Karulin, Helen Sildna, Andri Maimets, Madis Tüür, Elina Naan jt.

Sügiskooli korraldaja on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse õppekava üliõpilased ja õppejõud. Küsimused ja ideed on oodatud e-posti aadressile jorma.sarv@ut.ee.

Loe lähemalt kultuurikorralduse õppekavast.

10.30 uksed avatud

NB! Erandkorras on tavapärasest varem avatud ka kohvik. Kes soovivad enne seminari väikest kosutust, saavad kohvikust soetada mõnusa hommikukohvi või suupiste.

11.00 sügiskooli avamine

11.10 Karmen Reinpõld "Tee edasi ehk vastupidavus" 

Kui eesmärk on paigas, siis mida on vaja, et see päriselt saavutada? Kus asub tasakaal vaimse ja füüsilise sooritusvõime vahel? Millised praktilised tegevused aitavad tippu jõuda? Millised on need konkreetsed tegevused, mis meid piiravad ja millega peab kohe tegelema hakkama? Kas tahtejõust piisab? Mis üleüldse on vastupidavus?

12.30 Terje Trochynskyi "Vastupidavus ja ühiskond – mõeldes Ukrainale"

Viimase 30 aasta jooksul oleme Eestis kohanenud mõtteviisiga, et kultuuriline identiteet ja selle tugevus on osa laiapindsest riigikaitsest. Samas on kurb tõsiasi, et tõeline vastupidavuse proov tekib olukorras, milles me keegi olla ei soovi: selleks on reaalne sõjategevus, agressioon meie väärtuste ja iseolemise idee vastu. Ukrainas peetav sõda on täna reaalsus. Kas võime selle kaheksa kuu põhjal öelda midagi ühiskondliku vastupidavuse kohta Ukrainas? Või ka Eestis? Või nn läänes? Samamoodi oleme arvamusel, et kultuurikorraldus kannab endas võimet suunata inimeste tähelepanu, hoiakuid, väärtusi. Kui see on nii, siis millised ülesanded kerkivad siit Eesti kultuurikorraldajatele? Kas peaksime seda vastutust kuidagi hindama või tajuma? Kas meil on rohtu vaimse sõjaväsimuse vastu?

13.15 lõunapaus aida väikeses saalis ja soovi korral sõõm värsket õhku Lossimägedes

14.30 Virgo Sillamaa "Ideede kestmisest"

Kultuuri- ja muusikapoliitikat ei kujundata vaakumis – seda mõjutavad asjaosaliste uskumused, veendumused ja maailmavaade ehk kokkuvõtlikult ideed. Miks on paljud juba juurdunud ideed niivõrd visad muutuma isegi kui maailm meie ümber muutub? Esitluses jagab muusikapoliitika uurija Virgo Sillamaa leide ja tähelepanekuid oma mõtterännakutelt nii poliitika- kui ka kognitiivse teaduse ja filosoofia radadelt.

15.30 kohvipaus aida väikeses saalis

16.00 Marten Kaevats "Uued reeglid, pikem samm"

Kui soovitus jääda igas olukorras iseendaks saab kokku reeglitega, mille muutmine ei tule justkui kõne alla, siis ei paista olukord esmapilgul kuigi soodne. Või on hoopis nii, et siis alles kõik oluline algabki?

17.00 sumin aida väikeses saalis

 

 

2022. aasta sügiskooli järelvideo:

Intervjuud sügiskooli külalistega:

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!