TÜ kammerkoor kogub kevadkontserdiga toetust Eesti rahva muuseumile

Tartu ülikooli kammerkoor kogub oma kevadkontserdiga „Valla tee nüüd kevadelle“ reedel, 28. märtsil kell 19 Salemi kirikus toetust Eesti rahva muuseumi poolt rekonstrueeritava Siksälä naise riiete ja ehete taastamiseks. Komplekt valmib selle aasta lõpuks ja see leiab oma koha ERM-i püsiekspositsioonis.

Restaureerimisprojekti juht Ave Matsin ütles, et hästisäilinud ajaloolisi tekstiilikatkete kogumeid võib Eesti arheoloogilises leiumaterjalis üles lugeda kahe käe sõrmedel: „Selles osas võib üheks silmapaistvamaks leiukohaks nimetada Kagu-Eestis Misso lähistel paiknevat väikest Siksälä külakalmistut“.

Nimelt on sealsete rõivaste kaunistamisel kasutatud muinasaja lõpus ja keskaja alguses rohkelt pronksspiraale ning -klambreid, samuti on kaasa pandud rikkalikult pronksehteid, mille mõjul on villased tekstiilid tavapärasemast paremini säilinud. Kalme väljakaevamised toimusid arheoloogide Silvia Laulu ja Jüri Peetsi juhtimisel 1980–1993 aastal. Arheoloogiliselt uuritud hauakomplekse on kokku 287, neist 107 on leitud jälgi tekstiilidest, millest varasemad on pärit 12. ja hiliseimad 15. sajandist. Siksälä tekstiilide kohta on ilmunud mitmeid Silvia Laulu koostatud artikleid. Üksikud rõivaesemed (mehe kuub ja naise sõba) on tänaseks rekonstrueeritud ka materjalis.

Seoses oma doktoritöö koostamisega on Eesti kunstiakadeemia doktorant ja Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia õppejõud Ave Matsin koos oma üliõpilaste ja teiste heade meistritega võtnud eesmärgiks valmistada täielik rõivarekonstruktsioon matuse 220 tekstiilileidude järgi. Tegemist on 13. sajandi lõpus või 14. sajandi esimeses pooles maetud veidi üle 30 aastase naisega, kelle rõivastusse on kuulunud mitmed rikkalikult kaunistatud õlakatted, särk ja peapärg koos ehete ja vöölistega. Selleks, et suurem hulk inimesi saaks aimu 700 aasta tagasi naist ümbritsenud ilmast, leiab kogu komplekt oma koha Eesti rahva muuseumi kogudes.

Tartu ülikooli kammerkooril on au olla abiliseks selle suure ettevõtmise juures ning juhtida oma kontserdiga tähelepanu meie kultuuripärandi taastamisele ja rikkustele. Tartu ülikooli kammerkoori president Indrek Mustimets ütles, et koori kogutav osa selles suures projektis on küll imepisike, kuid just nii piiskhaaval me ju oma kultuuripärandit hoiame ja väärtustame. Kontserdi pealkiri „Valla tee nüüd südamelle“ kutsubki häid inimesi ettevõtmises osalema ja olema osaline olulise väärtuse taastamisel.

Tartu ülikooli kammerkoori kevadrepertuaari on dirigent Triin Kochi juhtimisel lisandunud vanamuusikat ja kaasaegset koorimuusikat. Heategevusliku kevadkontserdi repertuaari kuuluvad Pärt, Tubin, Tobias, Tüür, Cornelius, Palestrina, Schnittke, Saar ja Valkonen.

Kui soovid teha annetuse kammerkoori heategevuslikku ettevõtmisesse, siis saad seda teha ka annetuse läbi SA Tartu ülikooli kammerkoor arvele EE892200221016532875. Seletusse kirjuta oma nimi ja annetus. Kontserdipileti hind on 5 eurot ja piletid on müügil kohapeal.

Lisainfo: Indrek Mustimets, Tartu ülikooli kammerkoori president, tel: 506 3076; e-post: Indrek.Mustimets@raad.tartu.ee.

Teate edastas

Virge Tamme