Teatrifestivalist Draama 2011 saab Põhja- ja Baltimaade draamakirjanike kohtumispaik

Festivalist saab nõnda raam nende kasvulavale ja etendustest materjal kolmepäevaseks enesearenduseks, mis aga ei jää üksnes nelja seina vahele, vaid trügib festivalikavva avalike kõnetundide kujul, kus siis näitekirjandust ja -kirjanikke puudutavad teemad laiemale ringile arutada tulevad. Saagu need järgnevalt üles loetud - juttu tuleb tabudest ja väärtustest teatrilaval, näitekirjaniku rollist kaasaja teatris ja noore vaataja teatrist. Toimuvad kõnetunnid keskpäeval Tartu Linnaraamatukogu 4. korruse saalis ja neid juhivad äsja Saksamaalt naasnud Reet Weidebaum, poetess Doris Kareva ja Tartu Ülikooli teatriteadlane Madli Pesti. Sõna võtma on kutsutud kõik, eestkõnelejateks aga Põhjamaade ja Eesti näitekirjanikud, teatripraktikud ja teoreetikud.

6. septembri kell 14 algava kõnetunni teemaks on tabud ja väärtused teatrilaval.
Arutletakse selle üle, kes murrab ja kehtestab tabusid. Kuidas on tabud seotud väärtusega – kas ümbritseva suhtumine ja vastupidi, suhtumine ümbritsevasse, sunnib kunstnikke mingeid teemasid vältima või käsitlema neid heakskiidetud moel? Kas terve mõistus ehk arvestamine oludega, sealhulgas teatritraditsioonidega, takistab meid olema loominguliselt vaba ja aus?
Diskussiooni juhib Reet Weidebaum, sõna võtavad Loone Ots, rootsi/eesti lavastaja Finn Poulsen, eesti/rootsi näitekirjanik Sigrid Herrault, taani Batida teatri juht Sören Ovesen ja teised.

7. septembril kell 14 räägitakse näitekirjaniku rollist ja selle rolli muutumisest kaasajal. Öeldakse, et autor sureb siis, kui ta paneb teose viimase punkti. Mõnes mõttes on näitekirjanik Jumal, kes loob inimesi ja maailma nende ümber. Meie muutuvas maailmas on jumala positsioon paigast nihkunud – teater liigub üha suurema füüsilisema väljenduse ja vormi poole. Kas sõnateatrile ja sellega koos näitekirjanikule klassikalises võtmes lüüakse hingekella? Kuidas mõjutavad erinevad loomeviisid nagu rühmatöö, klassika uustöötlused ning mitmete teoste süntees loovisikut ja tema loomingut? Kas tänapäeval on meile üldse vaja algupärast näitekirjandust või piisab ainuüksi dramaturgist, kes trupi visiooni paberile visandab?
Vestlusringi juhatab Doris Kareva, lisaks Põhjamaade dramaturgidele on kokku kutsutud enam mängitud näitekirjanikud Eesti lavadel, kellest Andres Noormets ja Mart Kivastik on lubanud tulla.

8. septembril kell 14.30, pärast viimase näitemänguvõistluse võitjate väljakuulutamist Draama festivali klubis arutletakse noore vaataja teatri üle. Teemat vaadeldakse nii koolituse, uurimise kui ka laval nähtava aspektidest. Kas noortele mõeldud teater on praegusel teatrimaastikul marginaalne ääreala või täieõiguslik osa? Kas noore publikuga tuleb kõneleda muul moel kui täiskasvanud vaatajaga? Kas teater noorele vaatajale vajab eraldi koolitamist ning uurimist ja mis oleks sel juhul nn "õppekava"?
Vestlusringi juhatab Madli Pesti ja juturingi kutsutud kõik, kellele noorele vaatajale suunatud teater tähtis.

Kasvulava kõnetunnid toimuvad Tartu Linnaraamatukogu saalis (Kompanii 3/5). 6. ja 7. septembril algavad kõnetunnid kell 14.00, 8. septembril aga kell 14.30. Kõnetunnid toimuvad eesti keeles, tõlkega inglise keelde.

"Näitekirjanike kasvulava" on kolmeaastane projekt, mille viimane faas toimubki festivalil DRAAMA 2011. Esimeseks etapiks oli 2009. a suvel nädalane koolitus Viljandi kultuuriakadeemias "Ideest näidendi ja stsenaariumini", kus vaadeldi erinevaid vahendeid ja lähenemisi, millest on kasu tekstide arendamisel. Eelmise aasta sügisel käis eestlastest koosnev grupp Taanis kaemas laste- ja noorteteatrite ülevaatefestivali ning läbis mentorikoolituse Odsherredi teatrikoolis.

Kolmeaastane kultuuriprojekt "Näitekirjanike kasvulava" saab teoks Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu koostöös.

Lisainfo ja küsimused
Marite Butkaite
"Näitekirjanike kasvulava" koordineerija Tartus
+372 555 118 44
marite.butkaite@gmail.com