Rahvusliku metallitöö näitusel „Taevavõlv“ eksponeeritakse üle paarisaja ehte ja sepise

Viljandi pärimusmuusika festivali ajal leiab Laidoneri platsilt kaubakonteineri, milles eksponeeritakse TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku metallitöö eriala üliõpilaste ja nende õppejõudude ühisnäitust „Taevavõlv“. Näituse idee saadi tänavuse festivali teemast, milleks on naise hääl. Ehted, ehtimine ja metallitöö on sama vanad nagu laul ja pillimäng ning käinud traditsiooniliselt naiseks olemise juurde.

Rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsini sõnul on viis aastat tegutsenud õppekava jõudnud esitlust väärivate tulemusteni: „Näituse korraldamine pärimusmuusika festivali raames aitab teadvustada muusikalise emakeele kõrval nn visuaalset emakeelt - sajandite kestel välja kujunenud kohalikku ornamendi- ja tehnoloogiakasutust,  mis omakorda võimaldab näidata meie pärimusliku kultuuri erinevaid tahke ühtse tervikuna."

„Pealkiri „Taevavõlv“ on otseselt seotud näituse kujundusega - iga metallikunstniku töö on justkui täht galaktikas, mis liigub oma orientiiril, ent on samas osake sellest. Koos õppides on üksteist mõjutatud ja seega moodustavad ka loodud kunstitaiesed justkui mõttelise taevavõlvi. Lisaks on kujutlus, et taevas on tahke võlv, on olnud vanal ajal laialt levinud,“ ütleb TÜ VKA külalisõppejõud metalli erialal ja näituse kuraator Marita Lumi.

Näitusel on väljas üle paarisaja eksponaadi, esindatud nii suurvormid kui pisiplastika, metallvormitööd tarbesepistest, kodarrahadest, mitmesugustest ehetest kuni eksperimentaalsete objektide ja muusikainstrumenteni. Tööd on valmistatud ammendamatute võimalustega metallidest ja traditsioonilistest materjalidest, ent kasutatud on ka ebatavalisi materjalikoosluseid.

Näitus jätkub suurte sepiste väljapanekuga Viljandi Muuseumi hoovis, kus pärimusmuusika festivali reedel ja laupäeval on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kultuuripesa erinevate tegevuste, õpitubade ja esinejatega. Samas toimuvad ka metallitöö õpitoad ja üliõpilaste tööde müük.

Näituse korraldaja on Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond. Meeskonda kuuluvad kuraator ja külalisõppejõud Marita Lumi, metallitöö eriala juht Eilve Manglus, projektijuht Lembe Lahtmaa, üliõpilane Indrek Ikkonen ning vilistlane Tõnis Luik.

Näituse avamine erinevate muusikaliste etteastete ja performance’itega toimub kolmapäeval, 28. juulil kell 17.00 Viljandis, Laidoneri platsil. Alustatakse näituse pühaliku sisseõnnistamisega, seejärel esinevad pianist Farištamo Eller, harfimängija Liis Viira, bluusiduo Ringhold ja ansambel Kannelseelikud isemeisterdatud seelikukujulistel keelpillidel. Etteastete vahel loeb pärimuslikke luuletusi Taave Tuutma. Näitust saab külastada 28.-31. juulil kell 12.00-20.00. Näitus liigub samas kaubakonteineris edasi Tartusse armastusfilmide festivalile Tartuff.

Näituse toimumist toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, festival Tartuff, SA Viljandimaa Loomeinkubaatori metallikeskus, Ugala teater, Loomelava MTÜ, AS PL Trans, AS ES Sadolin, SYS Print OÜ, Intarns OÜ, Oomipood ja vinoteek Mulks.

Lisainfo http://www.kultuur.ut.ee/et/osakonnad/naitus-taevavolv

Marita Lumi, kuraator
518 3468
marita.lumi [ät] gmail.com