Kultuuriakadeemia hakkab uurima Eesti ja Norra lambavilla

Kihnu maalammas. Foto: Mathilde Frances LindTÜ Viljandi kultuuriakadeemia sai Euroopa Majanduspiirkonna Norra kõrghariduse koostööprogrammist toetuse projektile „Eesti ja Norra kohalik lambavill – uuringu läbiviimine ja õppematerjalide loomine kõrgkooli tekstiilitudengitele“.

Projekti eesmärk on uurida, testida ja luua õppematerjal Eesti ja Norra põliste ja enamlevinud lambatõugude villa kvaliteedi ja omaduste kohta ning piloteerida tekstiilitudengitele mõeldud villa õppeprogramme. Projekti laiemaks eesmärgiks on suurendada kohaliku lambavilla eesmärgipärast kasutamist tekstiilide valmistamisel. Eestis on kohaliku villa kvaliteedi osas palju eelarvamusi ja suurem osa sellest (85–90%) hävitatakse jäätmetena. Puudub Eesti villa kvaliteedisüsteem ning pole piisavalt uuritud kohaliku villa omadusi ja sobivaid kasutusvõimalusi, mis aitaksid toetada kohaliku tooraine laiemat kasutamist. Norras seevastu on olemas väga hea villa kogumise, sorteerimise ja töötlemise süsteem, kuid sarnaselt Eestiga peaks tekstiilitudengite arusaam kohaliku villa omadustest ja kvaliteedist olema parem.

„Meie neli aastat tagasi Eesti villaprobleemidele lahenduste leidmiseks loodud villalabor on sarnaste projektide jaoks loodud," rõõmustab Norra koostöö üle projekti eestvedaja rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsin. „Norra on kohaliku villa uurija ja väärtustajana põhjamaades esirinnas ning kindlasti on neilt palju õppida. Samas ei ole Norra üliõpilastel seni olnud võimalik osaleda praktiliselt lõngavalmistamise protsessis, mida meie villalabor võimaldab. Samuti ei ole siiani süsteemselt analüüsitud erinevatest kohalikest villasortidest valmistatud kudumite ja kangaste omadusi. Projekti jooksul omandatud uusi teadmisi saab edaspidi kasutada targas tootearenduses,“ sõnas Matsin.

Projekt aitab leida kohalikule villale sobivaid kasutusvõimalusi erinevate tekstiilide valmistamisel ning arendada ja väärtustada kohaliku villa kasutamist käsitööliste, kunstnike ja ka tarbijate seas. Projekti kaasatud villavabrikud saavad kasutada tulemusi oma toodete paremaks tutvustamiseks ja Eesti vill saab väärtusliku tekstiilitoorainena rohkem teaduspõhist tähelepanu.

EMP/Norra koostööprogramm toetab kaheaastast projekti kogusummas 128 657 eurot. Projekti partneritena on Eestist kaasatud Tallinna Tehnikakõrgkool ja ettevõte Muru Villavabrik ning Norrast Kagu-Norra Ülikool (University of South-Eastern Norway) ja Telespinn AS.