Kaasava hariduse projekt InOut käivitus kultuuriakadeemia osalusel Jyväskyläs

Neli TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kultuurhariduse osakonna loovpedagoogika tudengit koos õppejõudude Katrin Nielseni ja Aurika Komsaarega osalesid 27. aprillist kuni 7. maini Jyväskyläs InOut projektis, mille läbivaks teemaks on kaasav õpetamine, kultuuriline mitmekesisus ja sellega toimetulek hariduses.

InOut ehk Inside out – outside in: Building bridges in teacher education through encounters with diversity on kolmeaastane õpetajakoolituse projekt Erasmus+ projekti raames. Grupp Soome, Suurbritannia, Austria, Saksamaa, Ungari, Hispaania, Rootsi ja Eesti õppejõude kavandas ja viis koostöös läbi kümnepäevase intensiivõppe kursuse rahvusvahelisele tudengigrupile. Kursusel käsitleti ühiseid murekohti hariduses nagu koolitee varajane poolelijätmine, toimetulek rändeprobleemidega, sujuv keeleõpe ja kogukonna kaasamine kooliellu. Vestlustes kerkisid üles ka hariduspoliitilised probleemid, loengute, üksteiselt õppimise ja kogemise kaudu jagati eri maade kogemusi.

Praktilise loomuga kursust raamistasid haridusfilosoofilised loengud ruumikontseptsiooni ja kultuurilise identiteedi üle, loengute teemad ulatusid humanistlikust geograafiast kuni kaasava õpikeskkonna loomiseni. Kursusel praktiseeriti läbivalt draamaõpet kultuuridevahelise suhtluse, keeleõppe, probleemide käsitlemise ja uuringute mõtestamise vahendina ning oma seisukohtade selitamisel ja kasutati loomingulisi võtteid draamamängude, protsessdraama, foorumteatri ja luguteatri pärusmaalt. Koolitust saatis põhjalik ja mitmetasandiline refleksioon loomingulise visandiraamatu, rühmarefleksiooni ja igaõhtuse tagasivaatega õppele. Õppurid külastasid ka Jyväskylä ülikooli praktikakoole, multikultuurikeskust Gloria, matkasid metsas ning said osa soome üliõpilaselust, sest õppeperioodi sisse jäi ka Vappuilta.

Projektis osalesid loovusõppe suunalt avatud ülikooli tudengid Kerttu Lobjakova, Kersti Salujõe, Angela Sööt ja Jaanika Orav II kursuse päevaõppest. Õppimist toetas tihe rahvusvaheline lõimumine ja õhtune koostegevus, sest tudengid elasid pead-jalad koos segarahvustena väikestes tubades. Intensiivkursus lõppes loominguliste rühmaesitlustega, milles õppijad peegeldasid ja analüüsisid oma õppimist ning seadsid sihte tulevaste õpetajatena. InOut projektis osalesid Kultuurhariduse osakonna tiimi kõrval Jyväskylä, Chesteri, Flensburgi, Malaga, Budapesti, Linköpingi, Viini õpetajahariduse kõrgkoolid – igast 1-2 õppejõudu ja 4 üliõpilast.

Õppejõud omakorda veendusid värvikaid ja interaktiivseid esitlusi vaadates, et kursuse tulemus oli innustav – noored õpetajatudengid tajusid oma missiooni kaasaegses muutuvas tegelikkuses, avastasid koostöised ressursse, tunnetasid Euroopa õpetajate ees seisvaid proovikive. „Mul on väga hea kogeda, et Euroopa riikides on noori õpetajaid, kes mõtlevad minuga ühte moodi“ kinnitas AÜ tudeng Kersti Salujõe. Tema kursusekaaslane Angela Sööt kinnitas, et koolitus on hea hoovõturada loominguliseks ja kaasavaks õpetamiseks. InOut projekti esimese koolituse tulemusi töötavad õppejõud läbi hilissügisel toimuval projektikoosolekul Flensburgis.

InOut projekt on rahvusvahelisele õppejõudude meeskonnale juba teine Erasmus-programmi raames läbi viidav intensiivkursus. Eelnevas projektis „Teachers Intercultural Knowledge and Awareness“ 2012–2015 õppis rahvusvaheline meeskond, mis koosnes keele-, geograafia-, kommunikatsiooni-, pedagoogika- ja draamaõppejõududest, üksteist tundma ja koos töötama. Käesolevas projektis arendatakse edasi kaasava hariduse teemat ja õpetamisstrateegiaid ning liigutakse meetodite lõimise poole. Katrin Nielsen viis läbi protsessdraama „Gender Awareness and Gender Normality in Education“, mis toetus Tiiu Kuurme ja Gertrud Kasemaa vastavale uuringule. Aurika Komsaare ja Katrin Nielsen lõimisid oma õppesessioonil loengut ja draamat, käsitledes õpistiile interaktiivselt ja mänguliselt. Järgmisel aasta kevadel toimub InOut projekti intensiivkursus Viljandis ja võimalus projektis osaleda on neljal Tartu ülikooli õpetajatudengil.

Lisainformatsiooni projekti kohta leiab siit.


Katrin Nielsen
Rakendusteatri lektor
5660 1694
katrin.nielsen [ät] ut.ee