Autor:
elektron.art

25. jaanuaril esietendub etenduskunstide õppekava lavastus "Ligipääsmatuse poolus"

"Ligipääsmatuse poolus" on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide õppekava ja eˉlektron platvormi koostööprojekt. Eksperimentaalne lavastus sünnib kultuuriakadeemia näitlejate, lavastajate, koreograafide, videokujundajate, valgustajate ja helikujundajate koostöös. Voogteatri etendusi saab näha 25.-27. jaanuaril algusega kell 20.00 elektron.art platvormil, mille leiad siit. Etendused on tasuta, aga eelregistreerimisega, mida saad teha siin.

"Ligipääsmatuse poolus"

Aasta 1992. Horvaatiast pärit insener Hrvoje Lukatela on arvutanud välja millimeetri täpsusega ookeani ligipääsmatuse pooluse. Koha, mis on kõige kaugem punkt maismaast. Äärmuspunkti nimetab ta Point Nemoks, tuletades selle Jules Verne'i raamatust “20 000 ljööd vee all” ja ladinakeelsest sõnast nemo ehk eikeegi. Eikellegipunktist jääb lähim jalgealune ükskõik millisesse suunda minema hakates 2688 kilomeetri kaugusele ning lähimad inimesed on enamasti kosmonaudid, kes üle Point Nemo lendavad. Kosmoselaevad, mida enam ei kasutata, heidetakse Eikellegimere sügavustesse, muutes selle paiga inimkonna tehnoloogiliste ambitsioonide ning saavutuste surnuaiaks.

Voogteater on vorm. See meenutab vahel teatrit, vahel filmi, vahel instagrami live’i, kuid ei ole mitte ükski neist. See elab korraga ainu- ja mitmekordselt, segades reaalseid ja virtuaalseid aegruume. “Ookeani ligipääsmatuse poolus” on neis dimensioonides kordumatu, ent siiski lõputult kopeeritav, ülekantav ja vahendatav. See toimub ühes ruumis, kus Sind ei ole. Sellegipoolest saad seda vaadata oma kodus, oma ekraanilt.

Aasta 2023. Viljandis on kamp noori kunstnikke. Näitlejad, lavastajad, koreograafid, videokujundajad, valgustajad ja helikujundaja, kes on võtnud nõuks minna Point Nemosse. Nad ei paki kompse, ei jäta hüvasti ega heiska purjeid, vaid hakkavad üheskoos minema, lähtumata konstrueeritud rollidest. Üle kivide ja kändude, maha langedes, taas tõustes, lahendused takistustele leiutatakse kohapeal. Silme ees laiub lõputu meri ning hinges on lubadus nii endale kui teistele: “edasi-edasi!”. Nad asustavad ookeani ligipääsmatuse poolust ning voogteatrit.

Me oleme olnud teel neli kuud, kaks nädalat ja kolm päeva. Meie ees laiub jätkuvalt suur sinine nii ülal kui all. Me seilame tundmatuses, ainsaks tugipunktiks kambaliikme käsi õlal. Me saabume ja lahkume koos, vaatamata ahvatlusele minna üksi edasi või tagasi, jätta kõik. Selleks hetkeks, kui sa seda teksti loed, oleme leppinud teadmatusega. Triivime, kandume ja kanname, anname ja võtame, leiutame ja lõhume.

Autorid: Eva Maria Aru, Karl Jakob Bartels, Pamela Ebber, Madleen Maria Kirja, Kärt Kokkota, Getriin Kotsar, Isabel Laiapea, Maria Helena Seppik, Kristjan Taska, Ronja Marie Tepp, Robin Täpp, Aleks Mathias Viidik, Oskar Viirand, Jaagup Maidla, Deili Post, Sten Hendrik Killak, Robin Valge, Kris-Kervin Mölder, Grete Vaalma, Laura Sinimäe, Heneliis Notton, Ruslan Stepanov, Jürgen Volmer

Esietendus: 25.01.2024 kl 20

Kestus: 2h

Koht: elektron.art

kultuur

Kultuuriakadeemia lõpetab 134 üliõpilast

kultuur

TÜ VKA lõpuaktus 2024 toimub 16. juunil

kultuur

Värske kraam Viljandist 2024 installatsioonide tutvustused