Autor:
Mathilde F. Lind

Rahvusvaheline käsitöölaager "Craft Camp"

Järgmine rahvusvaheline käsitöölaager "Craft Camp" toimub 9.–15. juulil 2023.

Pärandtehnoloogia õppekava korraldab alates 2014. aastast rahvusvahelist käsitöölaagrit "Craft Camp", mille eesmärk on tutvustada välismaalastele Eesti traditsioonilisi käsitöötehnikaid ja nende kasutusvõimalusi tänapäeval. Laager toimub tavaliselt juuli teisel nädalal ning õppetöö on inglise keeles. Õpetajateks on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia õppejõud, vilistlased, üliõpilased ja teised tunnustatud käsitöömeistrid. Lisaks töötubadele on osalejatel võimalus ühel päeval külastada mõnda Eestimaa erinäolistest kultuuripiirkondadest ning saada osa õhtuti toimuvast kultuuriprogrammist.

Esimene käsitöölaager toimus 13.–18. juulil 2014, kus lisaks tekstiiliteemalistele töötubadele olid valikus luu- ja tohutöö ning Olustvere mõisa töökodades pakutavad klaasipuhumine ja keraamika. 
2015. aastal lisandusid laagri tunniplaani metalli- ja puutöö töötoad. 
2016. aastal muutus töötubade valik rikkalikumaks, varasema 11 teema asemel oli pakkumisel juba 17 erinevat teemat.
2017. aastal lisandusid näiteks lõnga värvimine, niplispits ja kuldtikand, toimus 24 erinevat töötuba.
2018. aastast alates muutus töötubade süsteem: 1-päevastele lisandusid 2-päevased töötoad. Esmakordselt olid kavas telgedel kudumine, ketramine, nahatöö ja viltimine.
2019. aastal katsetati esmakordselt 4-päevase töötoa mahutamist laagri formaati ning sündmus kolis Viljandisse, eesmärgiga laiendada töötubade valikut: Vilma maja ruumides oli võimalus villakojas lõnga valmistada, masinaga kududa ning sepistada.
Seoses koroonapiirangutega peeti laagrist 2 aastat pausi, 2022. aasta juulis toimunud laagris olid esmakordselt kavas näiteks rahvustoitude ja kivilõike töötoad. Nordplusi rahastuse toel sai laagris osaleda kümmekond üliõpilast Põhjamaadest.

Esimesed viis laagrit toimusid koostöös Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli ning Olustvere Mõisaga, seejärel on laager toimunud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia Vilma majas.

Laagri osalejate hulgas on palju pikaajalisi külastajaid, kes on meie töötubasid väisanud pea igal aastal. Lähtuvalt osalejate soovidest, püüame igal aastal pakkuda uudseid ja huvitavaid töötubasid. 

Vabade kohtade olemasolul pakume võimalust osaleda üksikutes töötubades, sellekohase info avaldame paar kuud enne laagrit.

Craft Camp 2023

Vaata lähemalt
kultuur

Värske kraam Viljandist 2024

kultuur

Selle aasta Viljandi linnameister on sepp Tõnis Luik

kultuur

Pärandilinn Viljandi otsib 2024. aasta pärandusfestivalile osalejaid