Autor:
Kerttu Kruusla

Viljandi pärandusfestival

Eesti on läbi ajaloo keerdkäikude säilitanud austuse pärandi vastu. Meie pärandipealinnaks on kujunenud Viljandi, kus saavad kokku Eesti olulisemad pärandit uurivad, mõtestavad ja arendavad organisatsioonid: Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia, Eesti Pärimusmuusika Keskus ja Eesti Rahvakultuuri keskus. Pärandusfestivali korraldav Viljandi kultuuriakadeemia on maailma 400 mainekama ülikooli hulka kuuluva Tartu Ülikooli regionaalne kolledž, millel on rahvusülikooli osana vastutus Eesti pärandi hoidmise ja edasikandmise eest. 2019. aastast kannab Viljandi UNESCO käsitöö ja rahvakunsti loovlinna tiitlit. Ka neid tegevusi rakendab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia. 

Viljandi pärandusfestivali ligi nädala vältav programm tutvustab vaimse kultuuripärandi nähtusi ja avab erinevaid rahvakultuuri teadmiste vaatenurki, mis aitavad leida säästlikke lahendusi majandus- ja keskkonnaprobleemidele; jagab näpunäiteid, kuidas ise oma ellu muutusi tuua ja loomulikult toob ka pärimuslikku meelelahutust.

 

FESTIVALI AJAKAVA:  

1.─ 2. oktoober 2024 

Rahvusvaheline teaduskonverents “Pärand kestliku kogukonna teenistuses” 

Arutelude ja ettekannete peateemaks on küsimus, kuidas kultuuripärandis peituvad väärtused, teadmised ja oskused rikastavad kaasaegset elukeskkonda ja aitavad leida säästlikke lahendusi sotsiaalsetele, majanduslikele ja ökoloogilistele probleemidele.

 

3. oktoober 2024 

Rahvusvahelised meistriklassid 

Meistriklassid on suunatud eelkõige käsitöö ja pärimusmuusika professionaalidele ja üliõpilastele, nende eesmärk on kogemuste vahetamine, uute rahvusvaheliste kontaktide sõlmimine ja koostööprojektide sünd.

 

4.─5. oktoober 2024 

Päranduspidu
Festivalile paneb hoogsa punkti suur avalik päranduspidu, mille raames saab Viljandi spordikoolis ja Pärimusmuusika Aida ümbruses tutvuda värvikate külalistega UNESCO käsitöö ja rahvakunsti loovlinnadest üle maailma, Eesti vaimse kultuuripärandi vägevate kandjatega, panna proovile end töötubades, saada uusi oskusi Parandusfestivalil ning nautida muusikalist programmi Pärimusmuusika Lõikuspeol.
 

Linnaruumi valmivad koostöös Viljandi Kunstikooliga pärandiga seotud kunstiobjektid ja tegevuskunsti etteasted.  

 

Viljandi pärandusfestival kuulub Tartu 2024 programmiliini Inimene ja Oskused. Pärandusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja Eesti Pärimusmuusika Keskus.  

 

Festivali korraldamist toetab Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024.

kultuur

Värske kraam Viljandist 2024

kultuur

Selle aasta Viljandi linnameister on sepp Tõnis Luik

Sound recording session

Rahvusvaheline helidisaini kursus ootab osalejaid Tamperesse