Kultuuriakadeemia moeetendus "OmaMood"

OmaMood on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia moeetendus, mille eesmärgiks on tuua vaatajani traditsioonilise käsitöö väärtused kaasaegses võtmes. Moeetendusega toetatakse käsitööpärandist, -materjalidest ja -oskustest inspireeritud ning jätkusuutlike, eelkõige aeglase disainiliikumise põhimõtete järgi valmistatud rõivaste loomist ja kandmist. Etenduse erilises fookuses on kohalik, ehe ja jätkusuutlik materjal. Alati esitletakse ka TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia tekstiili eriala üliõpilaste ja vilistlaste disainitud kollektsioone.

OmaMood on üks kolmest Estonian Fashion Festivali moeetendusest ning seda aitab korraldada TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava.

OmaMood 2023 aftermovie

Vaata toimunud etendusi

OmaMood moeetendus toimus 8. juunil 2023 Eesti Rahva Muuseumis. Etendusel nägi rõivakollektsioone disaineritelt: Johanna Paiste, Reet Kuuse, Vilve Unt, Ruth Moppel, Triinu Traumann, Kätli Saarkoppel, Maarja Palu ja Grete Küppar, Liisi Anderson, Kristi Everst, Heleri Jürisson. Varasemast enam oli fookuses kodumaine, ehe ja jätkusuutlik materjal, mis kangastab meie traditsioone. Peakorraldaja ja kunstiline juht: Karina Kirs
 

OmaMood 2022 moefilmide esilinastus toimus 10. juunil 2022 Viljandis kinos Centrum. Ekraanile jõudis seitse uut moe lühifilmi, kus esitlesid oma kollektsioone Vilve Unt, Katre Arula, Annika Vaalma, Kristina Libe, Sirje Ani, Anu Sirkas ning Grete Küppar & Maarja Palu. Moefilmide režissöör oli Kadi Aare. Vaata videoklippe.

Loe lähemalt

10. juunil 2021 toimus moeetendus OmaMood moefilmi esmaesitlus Viljandi Forum Cinemas saalis. Filmietendusele valiti seitse disainerit, kelle kollektsioonid põimiti 25-minutiliseks tervikuks. Kulgedes mööda Heimtali muuseumi ja põhikooli amosfääre ning loodusvaateid kutsub film osa saama tänasest pärimusmoest. 

Vaata filmi

 

11. juunil 2020 etendus toimus rahvusarhiivis otseülekandena Delfi TV, Anne & Stiil või L'Officiel Baltic vahendusel.

Vaata salvestust

Vaata galeriid

7. juunil 2019 toimus OmaMood ERMis. Laval sai vaadata 12 kõige värskemat pärimusmoe kollektsiooni. Moeetenduse kunstiline juht on Triin Amur. Muusikalise kujunduse etendusele lõi projekt Ju-Ju, koosseisus Cätlin Mägi ja DJ Erki Pruul. Etenduse lavalise liikumise lõid lavastaja Karoline Suhhov ja kaaslavastaja Karina Kirs. 2019. aasta moeetenduse märksõnadeks on traditsiooni ja nüüdiskultuuri vastandumine ja kordused. Tugevad, jõulised ja külmad kontrastid versus pehmus, leebus ja õrnus. Kaja ja korduste tekitamine etenduse visuaalses pooles, trükimaterjalis, muusikas ja liikumises. Moeetenduse peakorraldaja oli kultuurikorralduse eriala üliõpilane Kaari Soosalu.

Vaata salvestust

Vaata galeriid

6. juunil 2018 toimus Tartus Eesti Rahva Muuseumis moeetendus OmaMood 2018, kuhu olid oodatud osalema kõik Eestis tegutsevad rahvuslikust käsitööst ainest ammutavad disainerid. Käsitöö on eestlaste vaimse kultuuripärandi oluline osa ja tükike meie identiteedist, mis on siiani igapäevases kasutuses ja arengus. OmaMood 2018 oli osa esimest korda toimuvas moehuviliste elustiilifestivalist Estonian Fashion Festival.

Laval oli 12 kollektsiooni, mis teeb kokku üle 80 rõivakomplekti. Kollektsioone aitas luua 16 disainerit ning esitleda 38 modelli.

Moeetendusele loodi iga kollektsiooni jaoks muusikaline kujundus, koreograafia ja valguskujundus, mille eesmärgiks on siduda kogu etenduse ühtseks tervikuks. 2018. aasta OmaMood moeetenduse peamisteks märksõnadeks olid minimalism ja erinevad ilmastikuga seotud nähtused (udu, päiksekiired, vihmapiisad).

Muusikalise kujundus: Silver Sepp
Peakorraldaja: TÜ VIljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse üliõpilane Kaari Soosalu

Vaata videoklippi

Vaata salvestust

Vaata galeriid

 

OmaMood toimus 8. juunil 2017 Viljandis pärimusmuusika aidas. Moeetendusel esitlesid TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala üliõpilased oma lõputöid ning erinevad tekstiilikunstnikud ja moeloojad tutvustavad pärimuslike sugemetega rõivakollektsioone. Sellel aastal oli laval 14 kollektsiooni. Disainerite seas oli Viljandi kultuuriakadeemia,Viljandi kunstikooli õpilasi ja vabakutselisi disainereid. Lavale jõudis ka Kersti Heinloo loodud lillepärgade kollektsioon. Inspiratsiooniallikateks oli lõng ja mets.

Peakorraldaja: TÜ VIljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse üliõpilane Elo Meier

Vaata salvestust

OmaMood toimus 9. juunil 2016 Viljandis pärimusmuusika aidas. Moeetendusel osalesid TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala lõpetajad, üliõpilased ning vilistlased. Laval nägi traditsioonilisi Ruhnu naise peorõivaid, Seto rahvariideid kui ka soome-ugri rahvariietest inspireeritud etnofuturistlikku kollektsiooni ning palju muud. Esitleti kollektsioone järgmistelt autoritelt: Anneli Arro, Liisi-Ly Viitkin ja Karolina Lehtma, Triin Kuus, Liina Laansalu, Tiina Laiva, Margot Marks, Helve Maripuu, Siiri Nõmmsalu, Inga Teder, Sandra Urvak, Kadri Viin,  Liina Laaneoja ja Annika Vaalma.

Modellide tantsulise liikumise eest vastutasid kultuuriakadeemia tantsukunsti vilistlased Kristel Maruste ja Susanne Org. Viiuli ja muusikainstrumendiga hang lõid etnoelektroonilise originaalmuusika Cathy Sommer ja Johannes Ahun. OmaMood peakorraldaja oli Laidi Sergejeva.

Vaata salvestust

OmaMood toimus 3. juunil 2014 Viljandis pärimusmuusika aidas. Esitlemisele tuli 10 kollektsiooni. Lavale jõudsid rahvusliku tekstiili eriala 2014. aasta lõpetajate: Alliki Oidekivi, Annika Vaalma, Eve Variku, Jane Jõgi, Kärt Aedviiru, Liina Laansalu, Liina Laaneoja, Maren Suurna, Merike Saaremetsa ja Signe Rätsepso tööd. 

Kollektsioone esitleti tantsulise liikumise kaudu, koreograafia autoriteks TÜ VKA tantsutudengid Susanne Org ja Kristel Kermes. Muusika lõid Kulno Malva ning maailmamuusika DJ Harlet Orasmaa. 

OmaMood 2014 peakorraldaja oli Laidi Sergejeva.

Vaata salvestust

OmaMood peakorraldaja oli Laidi Sergejeva.

5. juunil 2012 toimus Viljandi pärimusmuusika aidas moeetendus OmaMood, kus esitleti TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala lõputöödest koosnevaid kollektsioone.

Kõik kollektsioonid olid suuremal või vähemal määral saanud inspiratsiooni Eesti rahvarõivastest või nende aksessuaaridest.

Moeetenduse valmimisse kaasati pea kõikide kultuuriakadeemia erialade inimesi. Lavalise liikumise seadsid tantsukunsti tudengid Evelyn Uisk ja Sille Ardel, musisteeris ansambel Midrid.

OmaMood peakorraldaja Laidi Sergejeva, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse üliõpilane, kes kirjutas lõputöö "Moeetendus OmaMood".

kultuur

Värske kraam Viljandist 2024

kultuur

Selle aasta Viljandi linnameister on sepp Tõnis Luik

kultuur

Pärandilinn Viljandi otsib 2024. aasta pärandusfestivalile osalejaid