Autor:
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

Lühifilmid "Eimiski saab kultuurimaastikule"

24. mail 2023 esietendub TÜ Viljandi kultuuriakadeemia näitlejatudengite Pirte Laura Lemberi, Liisbeth Kala ja Maria Valki lõputööde raames lühifilmide ühisseanss "Eimiski saab kultuurimaastikule". 

Kolm peatselt teatrikunsti eriala lõpetavat naist said maha avantüüriga – teha oma elu esimene lühifilm. Igal naisel oma. Aga ühtmoodi eriliselt esimesed. 

"Eimiski saab kultuurimaastikule" on kolme naisnäitleja esimene katsetus filmikeeles. Teisisõnu ka audiovisuaalne uurimus ja sõnavõtt kipitavatel teemadel. Filmid sündisid vajadusest ning võimalustest kriisikursusena enda loominguliste impulssidega lõpuni minna.

Näitamisele tulevad:

  • “Eimiski on vaikne” rež Pirte Laura Lember;
  • “Saab” rež. Liisbeth Kala;
  • “Auk. Pilketragöödia kultuurimaastikule” rež Maria Valk.

Pirte Laura Lemberi eksperimentaalpoeetiline lühifilm "Eimiski on vaikne" on sisekaemuslik vaade ühe noore ennast otsiva neiu pähe. Film on sündinud autori isiklikest püüetest lärmitseva mineviku kiuste tabada osakest enda eksistentsist.

Liisbeth Kala "Saab" on audiovisuaalne aeglust armastav püüe jäädvustada tundeid ja seisundeid kaamerasilmale. Samuti võib seda vaadelda otsinguna küsimusele – kui vähe on filmiks vaja?

Maria Valgu kirjutatud ja lavastatud "Auk. Pilketragöödia kultuurimaastikule" on pilguheit haltuurahõngulisse paika, kus elavad läbi paratamatuste sinna sattunud inimesed. Kultuurikriitilise stsenaariumiga lühifilm keskendub sellele, kui kergete vahenditega võib eklektilisus ja kirev õhkkond, nn augu maailm, inimesele meelepäraseks muutuda – kui kerge on end sellesse unustada.

Linastused toimuvad:

  • 24.mail kell 19 Viljandis Forum Cinemas;
  • 1. juunil kell 19 Tallinnas Artise kinos;
  • 11. juunil kell 16 Tartus Elektriteatris. 

Osalemiseks on vajalik eelregistreerumine: https://forms.gle/rin9twPoUgjcSuCk6