Noore meistri kool 2022

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kutsub käsitööhuvilisi osalema noore meistri koolis!

Oodatud on kõik vähemalt 16-aastased noored, kellele pakub huvi loominguline meisterdamine. Osalejad saavad laagris tutvuda erinevate materjalide loova kasutuse võimalustega, arendavad oma käelisi oskusi ja teadmisi. Töötubasid juhendavad pärandtehnoloogia õppekava üliõpilased ja õppejõud. Korraldajate poolt on tagatud töövahendid ja materjalid ning valminud esemed saavad osalejad endaga kaasa.


Toimumisaeg: 27.04.2022
Toimumiskoht: Vilma õppehoone (Turu 7, Viljandi)
Maht: 0,25 EAP (7 tundi)
Maksumus: 15 eurot (sisaldab töötubade materjalikulu ja juhendamist)
Sihtrühm: 16–30-aastased noored

Eesmärk: anda esmaseid teadmisi ja oskusi käsitööga seotud erialadest: tekstiilist, ehitusest ja metallitööst

Noore Meistri Kooli läbinu:

  • omab esmast ülevaadet traditsioonilistest käsitöövõtetest;
  • on teadlik oma käsitööoskustest ja võimetest.

Õppejõud: Christi Kütt, Diana Tuulik, Kirsti Tuum, Mart Reino, Tõnis Luik, Väino Niitvägi, Marko Aatonen, Mari Meriste, Heleri Jürisson

Nõuded lõpetamiseks: aktiivne osalemine õppetöös

Väljastatav dokument: tõend
 
Ajagraafik

10.00–10.30 registreerumine Vilma õppehoone fuajees (Turu 7, Viljandi)
10.30–11.00 päevakava, korralduse ja Vilma maja võimaluste tutvustus
11.00–18.00 töötoad Vilma majas

 Sündmus Facebookis

Osale noore meistri koolis

Töötoad:

Vaselised ehk pronksist spiraalid on väga vana (muinasaegne) ja põnev tehnika, kus metalltraadist keerutatud peenikestest spiraalidest meisterdatakse erinevaid ornamente. Pronkskaunistustega ilustati Eestis eelkõige naiste sõbasid, põllesid ja peakatteid. Õpitoas saad valmistada juhendajate abil endale kaunistusdetaile: paela, käevõru või ripatsi.

Juhendavad rahvusliku metallitöö eriala õppejõud Kirsti Tuum ja pärandtehnoloogia üliõpilane Mari Meriste.
 

Õpitoas õmmeldakse kanga fiileritest isikupärase ja ainulaadse lapitehnikas voodriga koti, mille materjali- ja värvilahenduse disainid ise. Saab valida sobilikud aksessuaarid (lukud, rihmad, pandlad, nööbid, nöörid) vastavalt oma vajadustele, eelistustele ja meeleolule. Töövahendid ja -materjalid on kohapeal olemas. 

Sobiliku tegumoega koti valmistamist aitab teostada tekstiilmaterjalide õppejõud Diana Tuulik.

Tutvume sepikoja masinatega ja käsisepistamisega, saame ülevaate sepatööriistadest ning tutvume tööohutusnõuetega. Esmalt võid valmistada mõned sepisnaelad, edasi valmib erinevaid sepistamise võtteid kasutades pisem ese, näiteks ripats ja võtmehoidja. 

Juhendab rahvusliku metallitöö eriala vilistlane Tõnis Luik.

Pakume osalejale ainulaadse võimaluse koos rahvusliku ehituse tudengitega vabas vormis läbida praktiline töötuba akende ja uste restaureerimisest. Tutvustame erinevaid töövõtteid ja tööprotsesse. Kui on endal kodus südamelähedasi avatäiteid, mis tahaksid uut hingamist, siis võib kaasa võtta pilte ning saame kohapeal kohvi kõrval nõu anda. Tutvustame ka kultuuriakadeemia tudengi argipäeva ning vastame küsimustele.

Juhendavad rahvusliku ehituse eriala üliõpilased.

Õpime õhukesest vaskplekist erinevate tarbevormide käsitsi sepistamist ning jootmise ja neetimise teel vormidetailide ühendamist. Kursusel on võimalik valmistada saunakulp.

Juhendavad rahvusliku metallitöö eriala õppejõud Mart Reino ja Väino Niitvägi.

Õpitoas valmistame villastest lõngadest punumise teel võtmehoidja, eeskujuks on erinevad säärepaelte mustrid  ja punumisviisid. Juhendab rahvusliku tekstiili eriala õppejõud Christi Kütt.

Katame puust mustriga trükipaku värviga ning vajutame selle abil mustri puuvillasele kangale. Pakutrükk on vana tekstiiltehnika, millega saab erinevates toonides tekstiilitrüki värvidega luua kangale põnevaid mustreid.

Juhendavad rahvusliku tekstiili eriala üliõpilased Heleri Jürisson ja Triin Sarapik-Kivi.