Autor:
Christi Kütt

30. jaanuaril avatakse Christi Küti vaibanäitus „Hõbevalge KOLME VÄRVI VAHEL“

Teisipäeval, 30. jaanuaril kell 16 avatakse Tallinnas Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili lektori Christi Küti vaibanäitus „Hõbevalge KOLME VÄRVI VAHEL“. Näitus jääb külastajatele avatuks kuni 19. veebruarini.  

Erinevates tehnikates valmistatud rahvavaibad on Eesti tekstiilivaramu värvikaim osa. Kollektsioon on suunatud pärandtehnoloogiliste tekstiilitehnikate järjepidevuse kestmisele, rõhutades juurte tunnetust ja keskkonnateadlikkust, kus originaalseks kaunistusvõtteks on metallmaterjalide kasutamine. Metall tekstiilidega kooskasutatuna seostuvad erinevate pärimuskultuuridega, mis suunavad teadlikku kasutajat nägema samasugust erinevustes ja hindama omanäolist sisutustekstiili identiteedi kinnitajana. Hõbeda lisamine on aga erinevates kultuurides olnud teadlik ning tähendusega  kaunistusvõte. 

“Esimese põimevaiba kudusin eelmisel sajandil, aastal 1998. Selleks oli pidulik Pulmavaip Heimtali Viinakööki. Sellest ajast on paljugi muutunud, nii maailm kui rahvas. Kuid armastus kodu ja Eesti traditsioonide vastu on saanud suuremaks ning tõelisemaks. Näitusel on väljapanekus viimaste aastate vaibalooming, kus olen otsinud sümboolseid ja tähendusega mustrikirju, seletamaks eestluse tähendust nüüd ja praegu. Kasutades neid tehnikaid, hoidnud traditsioonilist ning lisades autoritehnikana „hõbedat“, rõhutan selle kaudu ehtimiskultuuri ja inimese kaitsmisfunktsiooni olulisust, läbi sajandite,” avab Kütt ise oma näituse tagamaid. 

On kirja pandud tarkust, mida lugeda ja sellist teistsugust, kodust kaasa antud elamise oskust. Mis siis teeb ühe rahva targaks, teistest eristuvaks? Ridade vahele on vaipadel kirjatud vastused. Otsi ja Sa leiad enese jaoks olulist. Kuid istume hetkeks ennem teele minekut, mõeldes kõikidele rahvatarkustele, mida kodust väljudes kaasa võtta. Kummardus kõikide esiemade poolt loodu, inspiratsiooni eest. 

Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigalerii asub Tallinna vanalinnas Pikk tn 22. Galerii on avatud E–L 10–18 ja P suletud. 

Näituse valmimist ja eksponeerimist on toetanud Eesti Kultuurkapitali õppejõudude loomestipendiumiga. 

Christi Kütt 

Lõpetanud Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala (1998) ja Eesti Kunstiakadeemia kunsti ja kultuuriantropoloogia magistrantuuri (2005). Tunnustatud noore pärandihoidja ja käsitöötraditsioonide edasikandjana ning Viljandimaa käsitöömeistrina. Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava tekstiili eriala lektor aastast 2005. 

kultuur

Kultuuriakadeemia lõpetab 134 üliõpilast

kultuur

TÜ VKA lõpuaktus 2024 toimub 16. juunil

kultuur

Värske kraam Viljandist 2024 installatsioonide tutvustused