Kaire Vilgats on eesti laulja, näitleja ja muusikapedagoog. Ta on üks hinnatumaid Eesti taustalauljaid ning esineja, kes on Eestit kõige rohkem kordi Eurovisiooni lauluvõistlusel esindanud. Sellel õppeaastal alustas ta õpinguid Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias muusika õppekava koolimuusika erialal.
Küsisime Kairelt, mis tõi ta kultuuriakadeemiasse õppima, kuidas ta loodab õpitut oma karjääris rakendada ning mida soovitab ta alustavale muusikule.
Mis tõi sind õppima kultuuriakadeemiasse koolimuusika erialale?
Kuna töötasin aasta aega üldhariduskoolis muusikaõpetajana, tundsin, et see töö meeldib mulle väga, kuid mul jäi vajaka oskustest ja teadmistest – eriti just laste õpetamiseks. Ja nagu teada, vajab Eesti haridussüsteem kõrgharitud pedagooge. Nii ei jäänudki muud üle, kui asuda teadmisi ammutama! Teadsin, et soovin Tallinnast välja, et oleksin õpingutele keskendunud ja keskkondki inspireeriks. Viljandi vastas nendele tingimustele ideaalselt.
Kuidas loodad koolimuusika erialalt saadud teadmisi oma muusikukarjääris rakendada?
Tunnen juba praegu, kui palju olen natuke rohkem kui poole aastaga arenenud – mu mõttemaailm on avardunud. Kõik, mida ma siit kaasa saan, teeb mind mitmekesisemaks nii muusiku kui inimesena. Kirjutan tasapisi ka enda loomingut, mis on kindlalt õppima asumisega seotud. Juba on ka ideid grupikaaslastega koostööks ja muusikalisteks projektideks – aga nendest juba siis, kui viljad valmis.
Kuidas leiad tasakaalu õpingute ja muude tegemiste vahel?
Praegu olen toore jõuga võtnud aega õpinguteks – lapsed on juba piisavalt iseseisvad ja ma ei pea oma tähtsamaid tegemisi nende arvelt ohverdama. Suuri elumuutusi polegi vaja olnud teha, sest osalen sessioonõppes ja kohapeal tuleb käia üle nädala. See võimaldab koduste ja töiste asjadega piisavalt tegeleda.
Kui peaksid andma algajale muusikule ühe soovituse, mis see oleks?
Usu endasse, suhtle teiste muusikutega, musitseeri, tegutse ja otsi võimalusi ennast arendada.
Kui sa saaksid ajas rännata ja veeta päeva ükskõik millise muusikuga, kes see oleks ja miks?
Ella Fitzgerald. Oleksin väga tahtnud teda näha ja kuulda live-kontserdil ja salvestustel. Tahaksin teada, kuidas ta tollases ühiskonnas toime tuli ja suutis laval ning lauljana särada.
Kui peaksid kirjeldama kultuuriakadeemiat muusikapalana, mis lugu see oleks ja miks?
Kuidagi härdameelne ehk, aga Silvi Vraidi „Mõnus ja soe“.
Millise ühe sõnaga kirjeldaksid kultuuriakadeemiat?
Inspiratsioon.