Siim Rikker on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava ehituse eriala tudeng, kes on laiemalt tuntud kui ansambli Tuulelõõtsutajad asutaja, lõõtsamängija ja laulja.
Küsisime Siimult, mis tõi ta kultuuriakadeemiasse õppima ning kellele ta soovitab pärandtehnoloogia õppekava ehituse eriala.
Mis tõi sind õppima kultuuriakadeemiasse ehituse erialale?
Ehituse valdkond on mind huvitanud juba varem, eriti praktiline pool, kuid aja jooksul tekkis soov täiendada oma teadmisi ka teoreetiliselt. Seetõttu otsustasin tulla kultuuriakadeemiasse ehitust õppima.
Mida pead seni oma õpingute juures kõige huvitavamaks või olulisemaks avastuseks?
Kõige huvitavam ja olulisem avastus on see, et tänu õpingutele on mulle avanenud uued ja põnevad võimalused tööturul – valdkonnas, millega varem tegelesin vaid hobi korras.
Kuidas leiad tasakaalu õpingute ja muude tegemiste vahel?
Tasakaalu aitavad leida hästi koostatud tunniplaan ja kokkulepped õppejõududega. Õpingud on paindlikud – saan aeg-ajalt osaleda loengutes veebi teel, mis võimaldab mul kooli kõrvalt jätkata tavalist töö- ja pereelu Luksemburgis.
Kas on mõni vana ehitustehnika või -materjal, mille taasavastamine sind eriti huvitab?
Üllatuslikult on mind kõige rohkem köitnud katused – nende ajalugu, erinevad tüübid, ehitusprotsess ja materjalid. Eriti paeluvad puitkatused ning nende eripärad ja ajalooga seotud nüansid.
Millised on sinu arvates peamised väljakutsed traditsiooniliste ehitusvõtete säilitamisel ja kasutamisel tänapäeval?
Peamised väljakutsed on seotud tööprotsesside mehhaniseerimisega – paljusid töid, mida varem tehti käsitsi kirvega, tehakse nüüd tehisintellekti ja CNC-tehnoloogia abil. Samas usun, et hea ja terava kirvega jõuab siiski väga kaugele!
Kui sa peaksid kirjeldama oma eriala ühe muusikapalaga, mis see oleks ja miks?
See oleks kahtlemata Kukerpillide „Vanad majad”. Henno Käo sõnadele loodud ja Taivo Linna viisi järgi laul kajastab hästi ehituse ajaloo ja traditsioonide kestvust – nagu vanad majad, mis ajaga ei kao, vaid kannavad edasi oma väärtust ja ajalugu.
Kellel soovitaksid tulla õppima pärandtehnoloogia õppekava ehituse erialale?
Soovitan seda eriala kõigile, kes soovivad süvitsi mõista ehitusprotsessi ja selle põhimõtteid. Eriti neile, keda huvitab traditsioonide säilitamine ning jätkusuutlik ehitus, mis arvestab pärandi väärtustega.
Millise ühe sõnaga kirjeldaksid kultuuriakadeemiat?
Mitmekesine.