TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

Viljandis meenutatakse mälestuskontserdiga Helju Meristet

Reedel, 7. oktoobril kell 18 toimub Viljandis Sakala keskuses kauaaegse Viljandi kultuuriakadeemia levimuusika kateedri juhi, Viljandi salongiõhtute korraldaja ja Muusikatriaadi looja Helju Meriste (12. IX 1946 – 22. II 2021) mälestusõhtu.

Helju Meriste oli põline viljandlane, kauaaegne Viljandi džäss- ja popmuusikate koolitaja ja tunnustatud muusik ning laulupedagoog. Ta lahkus möödunud aasta veebruaris ning eelmisel sügisel oleks tal täitunud 75. eluaasta. Et viiruselevik tegi kokkusaamise keeruliseks, otsustasid kultuuriakadeemia vilistlased, Helju Meriste sõbrad ja õpilased kontserdi korraldada sel sügisel. Mälestuskonrtserdi ideed veavad TÜ VKA vilistlased Marge Lumisalu ja Piret Aus. Ühtlasi on kontsert Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse õppekava diplomandi Saara Silvia Soasepa lõputöö.

Olles kogu elu seotud muusikaga, jagas Helju Meriste kõikidega oma kirglikku armastust levi- ja džässmuusika vastu. Ta oli pikki aastaid Viljandi Kultuurikooli, siis -kolledži ning TÜ Viljandi kultuuriakadeemia õppejõud ja levimuusika suunajuht. Muusikaga oli ta seotud juba oma vanemate Viljandisse elama asumisest 1960. aastate alguses. Pärast Tallinnas kõrghariduse omandamist jätkas ta mõnda aega vokaalpedagoogina tööd Georg Otsa nimelises muusikakoolis, kuid 1976. aastal naases Viljandisse ning alustas tööd kultuurimaja kunstilise juhi töö kõrval ka õpetajana kultuurikoolis. Koos Üllo Kauri, Tõnu Kallaste, Jaan Tederi, Ain Agana ja mitmete teistega lõi ta kaasa paljudes tolle aja väga populaarsetes Viljandi popansamblites nagu Kärjed, Günf jt. Pärast kolledži levimuusika kateedri loomist sai Helju Meriste selle juhatajaks. Tema koolitada olid kõik vokaaliga kokku puutuvad tudengid.

Helju Meriste oli mitmete kolledžile au ja kuulsust toonud üle-eestiliste levimuusika-alaste ettevõtmiste nagu tudengite salongiõhtud, Muusikatriaad, Tudengijazz algataja ja väsimatu initsiaator. Viimastel aastatel korrastas ta akadeemia levimuusika-alast arhiivi, valmistas ette selle ajalugu käsitlevat väljaannet. Üllatava come-back'i tegi ta mõned aastat tagasi ansambli SP Swing koosseisu lauljana, mille nostalgiahõngulised kontserdid olid nii Viljandis kui kaugemal väga populaarsed.

Mälestusõhtul esitavad igihaljaid džässimeloodiaid kui ka originaalloomingut Helju õpilased, sõbrad ja endised kolleegid. Lavale astuvad Ain Agan, Airi Allvee, Evald Raidma, Marge Lumisalu, Rael ja Tõnu Laikre, Kalev Saarva, Siiri ja Carol Põldsaar, Jan Viileberg, Andres Vago ja Ansambel SP Swing, mille koosseisu kuuluvad Üllo Kaur, Tarmo Suvisild, Peeter Raska, Leo Kimmel ja Heino Kalling. Tantsuks mängib Köler Band.

Sissepääs annetusena.
Avatud on kohvik.
Laudade broneerimine telefonil 507 1609.

Mälestusõhtu saab teoks TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ja Sakala keskuse koostöös ning tänu Eesti Autorite Ühingu ja Eesti Kultuurkapitali toetusele.

Loe lisaks ka artiklit Sakalast.

Sündmus Facebookis

Pärandilinn Viljandi otsib 2024. aasta pärandusfestivalile osalejaid

Kultuuriakadeemias valminud sämplipank avab pärimuspillide helimaailma laiemale publikule

pärand