"Taevavõlv II" Tallinna Disainiöö Festivalil

Tänavusel Tallinna Disainiöö Festivalil on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia väljas rahvusliku metallitöö eriala kolme esimese lennu üliõpilaste tööde näitusega „Taevavõlv II“, kus on esinduslik valik õppetöö jooksul loodud sepiseid, ehteid ja metallvormitöid.

„Taevavõlv“ sai alguse tänavuselt Viljandi pärimusmuusika festivalilt, kus mobiilses kaubakonteineris eksponeeriti eriala üliõpilaste ja õppejõudude töid. Edasi liikus näitus Tartusse ning nüüd on see jõudnud veidi uuendatud kujul Tallinnasse. Üliõpilaste loodud metallesemed moodustavad ühtse mõttelise taevavõlvi - iga loodud ese justkui täht galaktikas, mis liigub oma orientiiril, olles seejuures osake suurest kooslusest.

Näitusel on väljas nii suurvormid kui ka pisiplastika: metallvormitööd, tarbesepised ning mitmesugused ehted. Lisaks traditsioonilistes metallitöö tehnoloogiates esemetele - kodarrahad, käevõrud, prossid, sõrmused, tarbesepised, näeb ka neist inspireeritud eksperimentaalseid objekte ja muusikainstrumente. Tööd on valmistatud ammendamatute võimalustega metallidest, ent kasutatud on ka ebatavalisi materjalikoosluseid.

Rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsini sõnul on viis aastat tegutsenud õppekava jõudnud esitlust väärivate tulemusteni: „Kultuuriakadeemia rahvusliku metallitöö eriala näol on tegemist unikaalse õppekavaga, mille eesmärk on säilitada ja uurida traditsioonilist metallitööd ning leida sellele kaasaegseid rakendusi. Metallitöö eriala näitus „Taevavõlv“ aitab teadvustada visuaalset emakeelt: sajandite kestel välja kujunenud kohalikku ornamendi- ja tehnoloogiakasutust,  mis omakorda võimaldab näidata meie pärimusliku kultuuri erinevaid tahke ühtse tervikuna.“

Näituse „Taevavõlv“ idee autoriks on metallitöö külalisõppejõud Marita Lumi. „Taevavõlv II“ korraldavad eriala programmijuht Eilve Manglus, üliõpilane Indrek Ikkonen ning projektijuht Lembe Lahtmaa.

Osalevad üliõpilased ja lektorid: Matis Lendok, Mark Netšajev, Sander-Oliver Laasi, Andre Rist, Anna-Maria Kaseoja, Kaur Matiisen, Indrek Ikkonen, Kristiina Tigasing, Heikki Saabas, Siim Otsa, Tõnis Luik, Rainer-Gregor Parijõgi, Maria Poll, Paul Salumaa, Margit Keeman, Alo-Allar Altmets, Janis Pettai, Teet Laur, Ramona Sats, Randar Põld, Lauri Luke, Eilve Manglus, Mart Reino, Mikk Freiberg, Väino Niitvägi, Kirsti Tuum.

Üliõpilaste juhendajad: Egge Edussaar-Harak, Merilin Tõnisoja, Marita Lumi, Eilve Manglus, Mart Reino, Evar Riitsaar, Mikk Freiberg, Väino Niitvägi, Kirsti Tuum, Harvi Varkki, Tõnu Arrak, Adolfas Šaulys, Anni Kagovere, Fred Truus, Mart Kekišev, Kristi Paap, Tõnis Berg, Maiu Mooses, Kaarel-Kaspar Säre.

Väljapanek jääb Tallinna kinos Helios avatuks 18. septembrini.
Fotod: https://www.facebook.com/rahvuslikmetall/photos/?tab=album&album_id=1509538392397079

Tallinna Disainiöö Festivali koduleht: www.tallinndesignfestival.com

Eilve Manglus
TÜ VKA rahvusliku metallitöö programmijuht ja lektor