Foto:
Unsplash

Kultuuriakadeemia sai toetust loovuurimusprojekti elluviimiseks

5. septembril allkirjastas kultuuriminister Piret Hartman käskkirja, millega jagati taotlusvoorust „Kultuuri- ja loomevaldkondades loovuurimuse toetamine“ 11 projektile 413 000 eurot. TÜ Viljandi kultuuriakadeemiale anti lavastajatöös helikujundusele fokuseeritud loomepraktika väljatöötamiseks 40 000 eurot. 

Loovuurimus on loometegevusel põhinev uurimistöö, mille eesmärk on luua uusi teadmisi, kultuurivorme, loome- ja uurimismeetodeid või -tehnikaid ning panustada seeläbi eesti kultuuri ning ühiskonna ja majanduse arengusse.  

Kultuuriakadeemia projekti eesmärk on luua loomepraktikaid, mida on võimalik rakendada leidmaks helilisi kujundeid, mis sobituvad ja käivitavad lavastaja kunstilist visiooni. 

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide kompositsiooni ja improvisatsiooni lektori ja loovuurimusprojekti eestvedaja Karl Saksa hinnangul seavad lavastajad fookuse peamiselt tekstile ja näitlejale ning mitte niivõrd ruumi, pildi ja heli analüüsile „Kuigi etenduskunstide maastikul on märgata progressiivseid muutusi heli kasutamisel lavastustes, võib siiski öelda, et heli potentsiaal teiste lavastuslike komponentide arendamisel on kasutamata,“ sõnas Saks. 

Saks lisas, et uurimistöö lähtub küll teatrikunsti lavastajatöö spetsiifikast, kuid kaardistatud loomepraktikat on oma universaalsuses võimalik rakendada ka teiste valdkonna kunstnikel. Lisaks planeeritakse tulemuste põhjal välja töötada õppematerjale, mis käsitlevad auditiivseid komponente kunstiteoste kompositsioonis. 

Projekti kaasatakse lavastusprojekti õppeaine raames kultuuriakadeemia etenduskunstide õppekava lavastaja eriala üliõpilased, kes läbivad protsessi, kus kompositsiooniliste ülesannetele ja tervikteose valmistamisele järgneb analüüs ning uue teadmise formuleerimine, mis omakorda võimaldab tõsta lavastajate auditiivsete komponentide kasutamise täpsust.

Loovuurimuse projekt algab käesoleva aasta septembris ning kestab 2023. aasta detsembrini. 

Taotlusvooru laekus 33 taotlust. Taotluseid esitasid nii Eesti ülikoolid kui ka üks muuseum. Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia  sai kumbki toetust nelja loovuurimusprojekti elluviimiseks, Tartu Ülikool kahe projekti elluviimiseks ning Tallina ülikool sai ühe toetuse. Toetuse keskmine summa projekti kohta on 37 000 eurot. 

#koostöö #kultuur #rahvusvaheline
Pärimusmuusika lõikuspidu

Pärimusmuusika Lõikuspidu: TUNE projekti pärimusmuusika kontsert

27.09.2022
#koostöö #kultuur #rahvusvaheline
Tune intensiivnädal Viljandis

TUNE’i projekt toob Viljandisse pärimusmuusikud üle Euroopa

23.09.2022
#koostöö #kultuur
parandusfestival 2022

Viljandis toimus Eesti esimene parandusfestival

19.09.2022