TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

ERMis jõuab lavale Viljandi kultuuriakadeemia näitlejatudengite diplomilavastus „Sorry, me teeme Tšehhovit”

19. jaanuaril 2023 esietendub Eesti Rahva Muuseumis Katariina Undi ja Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunsti õppekava 14. lennu näitlejatudengite diplomilavastus „Sorry, me teeme Tšehhovit”, mis põhineb A. Tšehhovi näidendil „Kajakas”.

14. lennu diplomilavastus jõuab publikuni psühhofüüsilises esteetikas, kus psühholoogiline rolliloome avaldub näitlejate kehalise ühisteadvuse otsingute kaudu. Lavastuse idee fookuses on näitekunsti õppemetoodiliste kvaliteetide uurimine, mida ei sega traditsiooniline teatriolme.

Lavastaja Katariina Undi sõnul on materjalina just Tšehhovi valikul oma väga kindlad põhjused. „Esmapilgul võib valik tunduda klišeena, kuid sellele vaatamata on Tšehhovi maailm täiesti unikaalne. Leian, et see on võimas proovikivi näitlejatehniliste saladuste avastamiseks ning uurimiseks,” arvab Unt, kes on ühtlasi Viljandi kultuuriakadeemias näitlejatöö õppejõud.

Undi sõnul toob paradoksaalselt autori rahvus päevakorda Venemaa sõja Ukrainas, mille tulemusel on kogu vene kultuur seatud ajaloolise küsimuse alla. „Kas seda boikoteerida, tühistada, keelata, rahule jätta… Või sellest uuesti inspireeruda?“

„Ma tajun, et töötame koos lavastajaga selles suunas, et meie, tudengid, täpselt seal, kus me oleme, anname end Tšehhovi maailmale. Need assotsiatsioonid, mis tekivad, hakkavad meis elama ja meid juhendama. Tegevustik ei sünni läbi kirjapandud remarkide, vaid hetkes, kus meie neid tajume. Selline lähenemine on värskendav ja igal korral muutuv,” sõnab näitlejatudeng Germo Toonikus.

Teatrikunsti õppekava üliõpilane Luisa Lõhmus tajub Tšehhovit kui heliloojat, kes kirjutab dramaturgilisi sümfooniaid. „Meie Tšehhovi „Kajaka” mitmekihilise partituuri interpretatsooni keskmeks on kõlama panna näitleja kehastatava rolli psühholoogilised protsessid füüsilisuse kaudu, millest ei puudu ka ansamblis kooskõlade ja lahkhelide mäng.”

Lavastuses mängivad TÜ VKA teatrikunsti õppekava 4. aasta üliõpilased Germo Toonikus, Theodor Tabor, Saamuel Pilpak, Erko Sild, Luisa Lõhmus, Pirte Laura Lember, Maria Valk, Johanna Vaiksoo ja Anumai Raska.

Näidendi autor on Anton Tšehhov,  lavastaja Katariina Unt, kunstnik Anu Konze (Tallinna Linnateater), valguskunstnik Siim Reispass.

Esietendus toimub 19. jaanuaril 2023 ERMis. Piletid saadaval piletimüügi platvormil Fienta. Vaata ka sündmust Facebookis.

#kultuur
Näitus "Pikem suhe" - Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia

Kondase keskuses näeb viimaseid päevi publiku kaasabil valminud näitust

#kultuur #tunnustamine